fallback

Приложение за смартфони ще предупреждава за ремонти по пътищата

Министър Павлова: Тази година завършваме около 140 км магистрали и над 340 км пътища

05.01.2015 | 13:32 Автор: Ирина Георгиева

Специално приложение за таблети и смартфони, което да дава информация на шофьорите къде има ремонти по пътищата ще бъде разработено от държавата. Това обясни министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред bTV. Системата се очаква да бъде готова през лятото.

В момента АПИ прави автоматизирано преброяване на колите по пътищата. Министър Павлова допълни, че ще бъдат създадени и електронни табла, чрез които ще се получава актуална информация за състоянието на пътя, пътни инциденти и друга важна информация.

През 2015г. се очаква да бъдат завършени магистрала "Марица", лот 4 на АМ "Струма" между Сандански и Кулата, както и пътен възел „Белокопитово“ на автомагистрала „Хемус“. 

Така общо 120 км нови магистрали ще бъдат завършени през 2015 година, като е възможно те дори да бъдат повече, обясни Павлова. Отделно ще се завършат 44 км първокласни пътища и 300 км рехабилитирани пътища от първи, втори и трети клас, допълни министърът.

"Работим за изграждането на около 140 километра магистрални участъци през тази година и на над 340 километра пътища  в цялата страна.  България отдавна трябваше да построи магистрален пръстен, защото в Европа няма страна без магистрали“ - допълни министър Павлова. 

Другият приоритетен инфраструктурен обект за правителството е доизграждането на автомагистрала „Хемус“, като усилията на екипа на МРРБ са насочени още този месец  да бъде обявена тръжна процедура за избор на изпълнител на участъка от Ябланица до разклона за Плевен и Ловеч, който е около 60 км, а през лятото да започне и реалното строителство, обясни Павлова. Тя подчерта, че срокът за завършването на участъка е 2 години.  

"Амбицията ни е 2015-та година да достроим и пътен възел „Шумен – Белокопитово“, за да осигурим безпроблемното преминаване както в посока Русе, така и по автомагистрала „Хемус“." - обясни още министърът.

По думите й до 2020г. правителството ще положи всички усилия, за да осигури финансирането на още около 250 километра от аутобана по линия на Световната банка.  

Другите стратегически важни пътни обекти са София – Калотина, София – Видин и Търново – Русе, за които ще се търси финансиране по линия на публично–частното партньорство, както и по т.нар. План Юнкер, подчерта Павлова и добави, че средства ще се търсят и от фонд „Инфраструктура“. По думите на министъра тази година трябва да бъде завършен и обходният път на Монтана. 

Шофьорите вече са започнали да се вслушват в съветите на АПИ и са били избегнати т.нар. „тапи” в края на почивните дни, отбеляза министър Павлова. По нейни думи пътното поддържане от фирмите в цялата страна също е било на ниво през последните седмици.

Планира се въвеждането на тол система от началото на 2017 г. и поетапното отпадане на винетките, припомни министър Павлова. Според нея справедливо е камионите, които се движат най-много и рушат най-много, да плащат такси. По думите й до края на тази година трябва да се разработи бизнес модел на системата, през 2016-та година да бъде избран инвеститор, на принципа на публично-частното партньорство и от 2017-та година да стартира реално системата. 

Министър Павлова коментира и темата за санирането на блоковете. По нейни думи държавата е осигурила 1 млрд. лева, с които ще се започне санирането на най-спешните високи панелни блокове. В сградата трябва да има поне 36 апартамента, за да бъде включена в програмата, допълни министърът.

fallback
Още от България
fallback