От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи във връзка с днешния Международен ден на сестринството настояват държавата да определи минимален брой медицински сестри във всяка лечебна структура, така че да се гарантира качествена грижа за пациентите. Същото изискване да се прилага за акушерки, рехабилитатори, лаборанти и други специалисти.
"Недостигът с кадри е много отдавна. Аз, откакто съм в сферата, недостиг винаги е имало, но по време на пандемията му се даде гласност. Най-вече проблемът е с финансирането. Повечето хора не са наясно с професията, свързват я само с поставяне на инжекции, което не е така", коментира медицинската сестра от УМБАЛ "Св. Екатерина" Борислава Ангелова.
Освен добра грижа за пациентите, гарантираният минимум здравни специалисти ще намали риска от професионално прегаряне, смятат от съсловната организация. И отправят други искания – за мерки, с които да се реши кадровата криза и за нарастване на заплатите на тези специалисти спрямо знанията, уменията и отговорностите им в медицинския екип, с който работят.
Според доклад на Съвета по икономически анализи към Министерския съвет у нас не достигат близо 17 хил. медицински сестри или близо 60% от наличните през 2021 г. На един лекар се пада по-малко от една сестра. Ако трябва да бъде достигнато нормалното съотношение 2 към 1, в системата трябва да влязат 29 000 сестри.
По данни за същата година образователната система подготвя около 540 медицински сестри годишно, а напускащите здравната система по различни причини са 890.
Какви са плановете Ви за 9 юни?
Снимка: Pexels