За пореден път в България ще бъде отбелязан Световният ден на астмата - 7 май, по инициатива на Сдружението за развитие на българското здравеопазване. Около 400 000 души са хората с астма в България, като с тежка астма са 10% от тях.
Астмата е от най-честите хронични заболявания в света - засяга над 260 милиона души по света. От нея умират над 450 000 души всяка година, като повечето от тези смъртни случаи може да се предотвратят. Проблемите са в прекомерната употреба на инхалатори за спешни случаи с краткодействащ бета2-агонист, в това, че пациентите не се придържат към терапията си, както и в неразпознаването на пациентите с тежка астма, които е наложително да започнат биологична терапия.
Общо четири са одобрените биологични терапии в България, достъпни за пациентите, съобщи председателят на Сдружението за развитие на българското здравеопазване Боряна Ботева.
Има и пета - Anti-TSLP биологична терапия - първата за тежка астма, независимо от фенотипа на астмата и нивата на биомаркерите на пациентите. Тя е подходяща е за всички пациенти, които нямат адекватен контрол над заболяването си, включително и за тези, при които другите биологични терапии не дават задоволителен отговор.
Какво ще правиш на 9 юни?
Снимка: Pixabay