Гергьовден е! Традициите не са свързани само с агнешкото на трапезата

Свети Георги Победоносец се почита и от християни, и от мюсюлмани

06.05.2024 | 07:29 Редактор:
Гергьовден е! Традициите не са свързани само с агнешкото на трапезата
Гергьовден е! Традициите не са свързани само с агнешкото на трапезата

Днес почитаме Свети Георги Победоносец - един от най-големите празници в народния календар - Гергьовден. 6 май е официален празник за Република България, ден на Българската армия.

Свети Георги Победоносец се почита, както от християни, така и от мюсюлмани. Израснал в богато християнско семейство, той се превръща в ревностен привърженик и защитник на Христовата вяра, поради което е изтезаван жестоко и обезглавен през 288 година от император Максимилиан. Той олицетворява идеалния войн, покровител на войската. Според народните поверия и легенди е славен юнак, змееборец, който спасява девойка от ламята от долната земя и именно този му образ е застъпен в иконографията – светецът пронизва ламя със своето копие, възседнал бял кон.

Народните вярвания гласят, че свети Георги и свети Димитър са двама братя близнаци, между които е поделена годината. От Гергьовден до Димитровден е нейната лятна половина, а времето от Димитровден до Гергьовден бележи зимната ѝ половина.

Така Гергьовден предвещава настъпващото лято и поставя началото на новата стопанска година, поради което на празника се спазват много традиции и обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето.

По стара българска традиция на Гергьовден във всеки дом се пече агне, а около празничната трапеза се събира семейството.

Задължително е на софрата да присъства и обредният хляб, но е хубаво да има още агнешка дроб сарма, млечни продукти, зелен лук, пресен чесън, варено жито, баница и вино, пише az-jenata.bg.

Имен ден празнуват Георги, Гергана, Генчо, Гинка, Ганка, Ганя, Ганчо, Георгия, Габриела и всички производни имена.

Честит празник!