fallback

Традициите и църковните ритуали на Разпети петък

На този ден от Страстната седмица постът е особено строг

03.05.2024 | 09:47 Автор: Беатрис Младжова

Божият син Исус Христос е разпнат на Велики петък (Разпети петък), за да стане изкупителна жертва за греховете на цялото човечество. На този ден от Страстната седмица постът е особено строг – според църковната традиция днес не бива да се яде, нито да се пие, (най-ревностните застъпници на поста не пият и вода). През този петък според християнската традиция не трябва да се върши никаква работа, включително и домакинска.

Народът казва, че на Разпети петък и пиле не пее, и гнездо не вие.

На Велики петък се отслужва Света литургия, защото на този ден Исус е принесъл доброволно себе си в жертва в името на спасението на всички християни. Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храма се издига символичен гроб на Христос, на който се поставя плащаницата, с която е било обвито мъртвото му тяло след свалянето му от кръста.

Свещеникът, а след него и всички присъстващи на литургията в края на ритуала целуват кръста, Светото евангелие, а накрая и плащаницата. 

Вечерта плащаницата се изнася за вечерно богослужение и с нея се обикаля храмът като символично погребение на Христос. Поклонението на плащаницата продължава до събота вечер, минути преди Възкресението.

По време на вечерното богослужение се извършва символично опело на Христос пред плащаницата. След като се изнесе от храма, песнопенията продължават с обредна обиколка на храма, символизираща погребението на Исус. В края на службата плащаницата се полага в "гроба" – в центъра на храма. Поклонението пред плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, пише az-jenata.bg.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR

fallback
Още от България
fallback