fallback

От 1 януари влизат в сила електронните болнични листове

Лекарите няма да попълват познатата жълта хартиена бланка, а ще подават информацията в НОИ само по електронен път

01.01.2015 | 14:18 Автор: Ирина Георгиева

Още по темата

От 1 януари влизат в сила електронните болнични листове. Лекарите вече няма да попълват познатата ни жълта хартиена бланка, а ще подават информацията в НОИ само по електронен път, за което ще е необходимо всеки медик да се снабди с уникален номер.

За пациентите промяна няма – както и досега те ще получават болничния в хартиен вариант, за да го представят на работодателя си.

Целта на промяната е информацията да се обработва по-бързо и да се допускат по-малко грешки, заради които се забавят изплащанията на болничните.

На интернет страницата на НОИ, в рубрика Е-услуги - еБолнични листове, е публикуван софтуер, който се разпространява безплатно от НОИ, за издаване на болнични листове и решения по обжалването им. Към него е приложена инструкция за инсталирането му и ръководство за работа на потребителите.

Програмният продукт позволява извършване на всички действия, необходими за издаването на болничен лист от 1 януари 2015 г. Чрез него се извършва въвеждане, контрол, съхраняване, представяне/анулиране на данните и изготвяне на справки за издадени/анулирани болнични листове, както и на данните от решения на ЛКК по повод на обжалвани болнични листове. Въведените данни се изпращат в НОИ и постъпват в Електронния регистър на болничните листове едновременно с издаването им или чрез експорт на файлове, които се подават в последствие също чрез продукта или през уеб-приложението в сайта на НОИ. 

За да може от 01.01.2015 г. да се извършва подаване и проверка на данните от издадени болнични листове към електронния регистър в НОИ, както и за достъп до издадените документи и справки, се изисква лицата, които ще извършват тези действия с валиден сертификат за КЕП, задължително да се регистрират еднократно като потребители на услугите през уеб-приложението в интернет страницата на НОИ. Подаването и проверката на данните може да става директно чрез собствен програмен продукт, чрез програмен продукт на НОИ или чрез подаване на файлове, изготвени предварително с програмен продукт през уеб-приложението в сайта на НОИ.

 

fallback
Още от България
fallback