Прокурори, следователи и съдии: Измененията в Конституцията са опасни за обществото

"Ние имаме и ще имаме прокуратура, която е пряко контролирана от политическия сегмент на властта", каза Владимир Николов

15.04.2024 | 12:11 Редактор:

Настоящото събитие е уникално за последните години, пред вас заставаме с лицата си като представители на българските съдии, прокурори, следователи и съдебни служители. Поводът за това е един - нашата искрена загриженост и притеснение за това, на което ставаме свидетели. Това заяви на брифинг Владимир Николов, който е председател на Асоциацията на прокурорите в България.

"Ние сме правоприлагащи органи, изпълняваме Конституцията и законите такива каквито са, дори когато знаем, че са непрофесионални и неудачни. Това обаче не отменя нашия професионален и граждански дълг да заявим това, в което вярваме - принципите ни. С измененията в Конституцията бе предприета една вредна за обществото стъпка. Нашата позиция не се е променила - защитавахме я с аргументи", категоричен бе Николов.

"За съжаление, това не беше чуто от законодателя, нашите избраници в обикновеното Народно събрание. В навечерието на Деня на българската Конституция, нашият професионален празник, наш дълг е да кажем, че измененията, касаещи съдебната власт, са противоконституционни и контрапродуктивни и вредни. Налице е опасност от необратимо накърняване на интересите на обществото", предупреди той.

По думите на Николов пряко е застрашена независимостта на съдебната власт. "Засягат се пряко основни демократични принципи - разделението на властите, ликвидирана бе единната съдебна система. Ние имаме и ще имаме прокуратура, която е пряко контролирана от политическия сегмент на властта. Съдебната власт е юридическа и тя трябва да балансира контрол и отчетност на останалите две власти".

"Още в началото, когато се заговори за конституционните промени, не очаквахме да бъдат толкова бързо приети. Не участвахме в комисията в НС, защото не получихме покана. Липсата на мотиви винаги е основание за отмяна на един закон и това е изключително тежък порок на този закон, който бе приет. Особено когато става дума за Конституцията", допълни Членът на УС на Българската съдийска асоциация Пенка Велинова.

Тя каза още, че са против орязването на правомощията на главния прокурор.

Според председателя на Камарата на следователите в България - Преслава Петкова, трябва да се изчака Конституционният съд да се произнесе и да се забави гласуването на Закона за съдебната власт. "Пороците в основния закон, видими от всички, ще доведе до тяхната отмяна", посочи тя.

"От години в страната ни текат процеси, целящи да подчинят прокуратурата на политическата власт. Може би защото прокуратурата работи, цифрите го доказват. Упорито и последователно се правят внушения, че прокуратурата е слаба, некадърна, неработеща, корумпирана", заяви от своя страна говорителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова, цитирана от "Фокус".

Ще слеете ли майските празници и ще си вземете ли кратка ваканция?

Ще ги слея, има много празнични дни.
51%
Няма да ги слея, защото работата не ми позволява това.
28%
Няма значение, че ще редуваме почивни и работни дни.
21%
Общо 676 гласа

Снимка: БГНЕС