Новата вълна от нападения на Русия спрямо Украйна поставя отново на дневен ред въпроса за засилване на натиска на международната общност за изпълнение на поетите от агресора международни задължения. Това заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков на среща с председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук във Виена.
Председателят на българския парламент участва в австрийската столица в Деветата конференция на председатели на парламенти в рамките на Стратегията на ЕС за региона на река Дунав (EUSDR).
"С дълбока тревога следя новините за засилените атаки от страна на Русия в Одеска област през последните дни", отбеляза Росен Желязков.
Той изрази искрени съболезнования към близките на загиналите и надежда за бързо възстановяване на ранените от руските въздушни нападения.
"Тревогата ни е още по-голяма, защото това е един от районите, в които живее най-голямата българска диаспора извън пределите на страната ни", добави председателят на парламента.
"България решително осъжда безмилостния руски терор с ракети и дронове, отприщен срещу цивилното население на Украйна и критичната ѝ гражданска инфраструктура", подчерта Росен Желязков.
Той отбеляза, че Украйна плаща болезнено висока цена в човешки животи, за да защити ценностите на свободата и демокрацията в Европа.
"Русия трябва да понесе пълна отговорност за всички свои престъпления в Украйна", заяви председателят на Народното събрание.
"Натискът върху Русия да се върне към пълното спазване на международните си задължения трябва да бъде усилван и надграждан с легитимни средства, както и да се продължи борбата с безнаказаността", категоричен бе Росен Желязков.
По думите му санкциите остават един от най-мощните инструменти за увеличаване на влиянието върху Русия в отговор на нейната незаконна и неоправдана военна агресия срещу Украйна.
Председателят на Народното събрание отбеляза пред своя украински колега своите опасения, че приетите през декември 2023 г. разпоредби на Закона за националните малцинства на Украйна не предвиждат финансиране от държавния бюджет за изучаване на езика на националното малцинство.
Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според официалното преброяване в Украйна през 2001 г.
"Вярвам, че с общи усилия, разбиране и добронамереност може да бъде намерен оптималният баланс и правото на българите в Украйна да изучават майчиния си език, да съхраняват своя бит, култура и история ще бъде гарантирано", заяви Росен Желязков и добави, че е важно принципът за равнопоставеност на националните малцинства да бъде запазен.
Ще постигнат ли партиите компромис и ще има ли кабинет?
Снимка: Пресцентър Народно събрание
преди 9 месеца