Прокобата на небостъргачите

Строителството на високи сгради е ясен признак за задаваща се икономическа катастрофа, твърдят анализатори. Ако са прави, на ред е Китай

12.01.2012 | 13:19
Прокобата на небостъргачите

Китай е следващата световна икономика, която ще се сгромоляса, прогнозират експерти от инвестиционната банка Barclays Capital, цитирани от The Guardian. Подобни прокоби са чувани и преди, но онова, което рязко отличава тази, е използваната методика. Предвиждането на хонконгските аналитици на банката се базира не на брутния продукт, размерите на дълга, инфлацията и други традиционни индикатори, а на броя на планираните за построяване небостъргачи.

Според проучването на Barclays Capital манията по строителството на свръхвисоки сгради през последните 140 години е сигурен индикатор за предстояща икономическа катастрофа. Достатъчно е да припомним, че знаменитите нюйоркски небостъргачи "Емпайър Стейт" и "Крайслер" са построени непосредствено преди краха на борсата през 1929 и Голямата депресия.

НАЙ-ПРЕСНИЯТ ПРИМЕР Е ДУБАЙ, където за едно десетилетие се издигна истинска гора от небостъргачи, включително и настоящият най-висок в света – "Бурж Халифа". Строителството още не бе съвсем завършено, когато емирството затъна в незапомнено тежки финансови затруднения и се наложи да бъде спасявано от банкрут от съседа Абу Даби.

"За щастие на световната икономика в момента няма планове за построяване на небостъргач, по-висок от "Бурж Халифа"", се казва в доклада на Barclay Capital. Анализаторите на банката обаче са убедени, че "нездравата взаимовръзка" между високото строителство и икономическия срив поставя под непосредствена заплаха Китай. Над половината от строящите се в момента небостъргачи са на китайска територия.

Индия, която до момента има само два небостъргача за над милиардното си население, също е жертва на увлечение по гигантските сгради и в момента строи нови четиринайсет. Сред тях е и бъдещата втора по височина сграда в света (във финансовата столица Мумбай).

ВСЪЩНОСТ НЕ БРОЯТ НА ЕТАЖИТЕ вещае икономически срив, обяснява аналитикът на Barclays Андрю Лорънс. Просто небостъргачите са есенцията и кулминацията на всеки голям строителен бум, а строителните бумове са "най-ясният признак за прекомерно кредитиране".

В исторически план, напомня Лорънс, строителството на високи сгради винаги е било характеризирано от изблици на спорадична, но интензивна активност, винаги съпътствана с евтини кредити, растящи цени на земята и всеобщ оптимизъм. Почти винаги по времето, когато сградите са били довършвани, икономиката вече е навлизала в рецесия.

Според Лорънс имотният пазар в Китай вече показва признаци, че балонът е надут до краен предел. Продажбите на жилищни площи в Пекин спаднаха с 40-50 на сто в последните шест месеца, а предприемачите бяха принудени да понижат цените с между 5 и 20%.

ПОСЛЕДОВАТЕЛИ НА АМЕРИКАНСКИЯ ИКОНОМИСТ ХЕНРИ ДЖОРДЖ вече съставиха една хронология на имотните колапси през последния век и установиха, че условия за спукване на балона се появяват на всеки 18 години. Още през 1997 един от тях, Фред Харисън, в книгата си "Създателите на Хаоса" (The Chaos Makers) прогнозира, че през 2007 водещите западни икономики ще са в 18-годишния пик на имотните цени и след това ще последва "колапс, който ще предизвести глобалната депресия през 2010".