fallback

Пиер Дюкан: Затлъстяването е част от икономическия ни модел

Захарта, мазнините и рекламата превръщат наднорменото тегло в "най-големия сериен убиец", обяснява прочутият диетолог

07.01.2012 | 15:22

Самият икономически модел на Запада е основан върху затлъстяването, уверява световноизвестният диетолог д-р Пиер Дюкан в интервю за британския The Guardian. Според него от увеличаването на хората с наднормено тегло пряка изгода има един значителен сегмент от производствената икономика - не само компаниите за обработени храни, но и фармацевтичните гиганти, които създават лекарства срещу диабет и сърдечно-съдови заболявания.

СЪЗДАТЕЛ НА ВЕРОЯТНО НАЙ-ПОПУЛЯРНАТА диета в света за момента и автор на книга, разпродадена в над седем и половина милиона бройки, Дюкан не се притеснява да нарече затлъстяването "най-големия сериен убиец" в историята на човечеството. Последният му ход срещу него бе едно писмо, изпратено до кандидатите за президент на Франция, в което докторът предлага 120 различни мерки за борба с наднорменото тегло. Някои от тях - например предложението да се пишат по-високи оценки на по-слабите ученици - предизвикаха скандал и му навлякоха обвинения, че насажда физическа дискриминация.

"Дискриминацията вече я има в училищата", отвръща невъзмутимо Дюкан. "Ако си дете с наднормено тегло, всеки те гледа снизходително и ти го усещаш през цялото време".

Французинът е твърдо за въвеждането на допълнителни данъци върху храните с високо съдържание на мазнини и захар. "Това е като с тютюна - знаем, че е вредно за нас, и затова плащаме допълнително. Какво пречи да направим същото с чипса... При това така няма да накараме хората да плащат повече - по-скоро ще накараме производителите да правят по-полезни храни".

ФАКТЪТ, ЧЕ ФРАНЦИЯ Е СРЕД НАЙ-СЛАБО ЗАСЕГНАТИТЕ от затлъстяването страни в Западна Европа, според доктор Дюкан има съвсем логично обяснение. Само 12 на сто от френските жени и 11 на сто от френските мъже страдат от затлъстяване, докато за Великобритания например показателите са съответно 23.9 и 22 процента. "Смятам, че англичаните и американците имат различна култура от Франция", обяснява Дюкан. "При тях потребителското общество се е наложило доста по-рано... Захарта е много по-употребявана там, отколкото при нас. Смятам, че те имат вече пристрастяване към сладкото. Докато във Франция имаме традицията да готвим, обичаме да се храним, да седим заедно на масата, а не пред телевизора".

ИНТЕРЕСЪТ НА ДЮКАН КЪМ ДИЕТИТЕ датира отпреди 40 години, когато негов пациент го помолил да му състави програма за отслабване, но да не го принуждава да се отказва от месото. Докторът му поръчал да се храни само с месо и с нищо друго в продължение на седмица. Пациентът смъкнал 5.5 килограма.

За разлика от злополучната диета на Аткинс обаче, съвременната система на Дюкан не се ограничава само с месо. Програмата му се състои от четири фази.

При първата, наречена "атака", се ядат единствено белтъчини (месо и яйца) в продължение на няколко дни - но не повече от десет.

Във втората фаза към диетата се добавят зеленчуци, като от време на време трябва да си оставите по един ден само на белтъчини. Дюкан препоръчва тази фаза да продължи, докато свалите цялото тегло, което планирате.

В третата фаза, на затвърждаване, към храната си можете да прибавяте контролирани порции пълнозърнест хляб, сирене и плодове, като запазвате един ден в седмицата само на белтъчини.

Четвъртата фаза - "стабилизация" - вече ви позволява и две "празнични" хранения седмично, по време на които можете да ядете каквото си поискате. Но остава изискването един ден в седмицата да сте само на белтъчини. Към това Дюкан препоръчва домашното готвене и поне по трийсет минути ходене пеш дневно.

ДО МОМЕНТА НАД 12 МИЛИОНА ДУШИ по света са се подложили на терапията на Дюкан, включително имена като Дженифър Лопес, Жизел Бюндхен и Пенелопе Крус. Според собствените данни на доктора при четвърт от хората диетата помага трайно. Около половината пациенти обаче си възстановяват предишното тегло в рамките на две години. "Не е лесно. Хората се провалят, защото живеят в цивилизация, която ни подтиква да пълнеем. Някога сме живели като ловци и събирачи, и осигуряването на храната ни е коствало много физически усилия... Всъщност допреди Втората световна война затлъстяването не беше проблем. Във Франция през 1960 имаше половин милион души с наднормено тегло; днес са двайсет и два милиона. Това съвпада с икономическия растеж. Днес можете да видите как същото се случва в Китай. Обяснението е просто: масови храни, направени с много захар, сол и мазнини, съчетани с атресивен маркетинг и реклама. А хората се движат все по-малко".

Немалко експерти критикуват диетата на Дюкан като твърде монотонна и небалансирана. Според тях тя наистина води до загуба на тегло, но лишава организма от важни хранителни групи и вещества. Някои стигнаха дотам да го обвинят, че увеличава риска от сърдечносъдови заболявания. "Работя по това от четири десетилетия и милиони хора са минали през моята диета - отговоря Пиер Дюкан. - Никога не съм чувал някой да е имал здравословни проблеми от нея".

fallback
Още от България
fallback