Българската народна банка приключи процеса по съгласуване и одобрение на дизайна на българските евромонети. След постигането на пълна правна конвергенция на БНБ с приетия през м. януари т.г. нов Закон за БНБ, това е следваща важна стъпка, която институцията изпълни при подготовката за пълноправно членство на страната ни в еврозоната.
Дизайнът възпроизвежда настоящите символи, изсечени върху българските разменни монети (Мадарски конник – на монети от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента; Св. Иван Рилски – на монета от 1 евро; и Паисий Хилендарски – на монета от 2 евро).
Предстоящите стъпки включват:
• Изработване на евромонети с българска национална страна в количество до 1 млн. броя за всеки номинал за тестване на качеството на произвежданите монети и сертифициране на българския „Монетен двор“ ЕАД.
• Пристъпване към редовно производство на необходимите количества евромонети с българска национална страна след Решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото от Република България.
• Емитиране на евромонетите с българските символи, считано от датата на приемане на еврото от Република България за законно платежно средство.
Задължителните елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонетите, са:
- изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз;
- изписване на кирилица на думата „БЪЛГАРИЯ“ като обозначение на емитиращата държава;
- за българските евромонети от 2 евро – надпис, изписан последователно по гурта, като на едната половина е изписано "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ", а на втората половина – обърнато изписан същият надпис.
Избраните незадължителни елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са:
- изписване на кирилица на думата „евро“ на монетите от 1 и 2 евро, „стотинка“ на монетата от 1 евроцент и „стотинки“ на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента;
- изписване на годината на въвеждане на еврото в България „2025“.
Снимки: БГНЕС, БНБ