2023 г. може да бъде определена като годината с рекорд в кредитирането.
"В България през последните 10 години и заради валутния борд, и заради стабилността на лева, и заради по-ниските лихви по левове, отколкото са по евро в Еврозоната, се разви кредитирането на домакинствата под формата на ипотечен, потребителски кредити", обясни икономистът и финансист Румен Гълъбинов.
Възможно затягане на кредитирането на домакинствата означава повишаване на лихвите, както и по-строги изисквания при кандидатстването за заем. А смисълът на стъпката е да се намали ръста на инфлацията, както и да се гарантира стабилността на банковата ни система.
"Много бавно ще става този процес, плавно. Българските лихви поне още 6-9 месеца ще останат по-ниски отколкото в Еврозоната. Това е един процес, който ще се развива напред във времето", прогнозира Гълъбинов.
Според икономиста процесът няма да засегне голяма част от кредитополучатели.
"Хората, които са на високи лихви в момента и бързи кредити, при тях ще се усети по-бързо и по-болезнено. Тези, които са с банкови ипотечни кредити за 10-20 години напред няма да увреди тяхната платежоспособност", убеден е икономистът.
Той даде съвет за хората, решили да теглят кредит.
"Който си е харесал жилище и иска да го ползва за живеене, а не за инвестиционна цел, няма за какво да чака. За хората, които купуват активи, имоти с инвестиционна цел – те могат да си преосмислят решението, могат да изчакат и да видят в следващите 2-3 месеца какво ще стане", каза Румен Гълъбинов.
Шефът на БНБ уточни още, че подобно решение ще трябва да бъде обсъдено с европейските партньори, предвид предстоящото влизане на страната ни в еврозоната.
Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.
Притеснявате ли се от грипната епидемия и взимате ли мерки срещу заразяване?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)