fallback

Какво ни готви 2012?

Ще оцелее ли еврото? Израел ще нападне ли Иран? Колко още ще поскъпне петролът? Най-важните въпроси и най-вероятните отговори за новата година.

02.01.2012 | 10:43

Да правиш прогнози е трудна работа, особено когато се отнасят за бъдещето, бе казал прочутият физик Нилс Бор. Но въпреки това изкушението да се опитаме да предвидим събитията е твърде силно - особено в началото на годината. По традиция The Financial Times се допита до водещите си автори по най-актуалните въпроси за 2012. Bulgaria On Air подбра за вас най-интересното от отговорите им.

ЩЕ ОЦЕЛЕЕ ЛИ ЕВРОЗОНАТА? Да, отговаря Мартин Улф. Нейните членки и Европейската централна банка изглеждат достатъчно заинтересовани и решителни, за да я запазят - поне за още една година. Правителствата на най-уязвимите страни ще продължат със строгите мерки за затягане на коланите. В случаите с Гърция, Ейре и Португалия техният ефект ще бъде смекчен от програмите на МВФ. Можем да очакваме също нови понижения на лихвения процент от ЕЦБ и по-слабо евро спрямо долара - още два фактора, които ще облекчат болката от бюджетните съкращения и новите данъци.

Проблемът е, подчертава Улф, че този подход на "подстригване" не може да действа вечно. В един момент еврозоната ще трябва да се върне към сериозен икономически ръст, с относително висока инфлация в страните от ядрото й.

ЩЕ СПЕЧЕЛИ ЛИ ОБАМА ВТОРИ МАНДАТ? Да, според Едуард Люс. Изборите през ноември ще са на кантар и отново вероятно ще опрат до гласовете на скромния щат Охайо. Въпреки анемичното възстановяване на американската икономика, Барак Обама има едно сериозно предимство: републиканският му конкурент Мит Ромни не се харесва на гласоподавателите в Средния запад, а късното включване на Рон Пол като кандидат на Либертарианската партия би му откраднало допълнителни гласове. Но републиканците ще запазят мнозинството си в Конгреса и ще овладеят Сената, което гарантира, че вторият мандат на Барак Обама ще бъде спънат от самото начало.

ЩЕ РАСТЕ ЛИ ПО-БЪРЗО СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА? Примерно ако сравним третото тримесечие на 2012 със същия период на 2011? Не, отговаря Крис Джайлс. Глобалната икономика забавя темпове, а заплахата от нова световна рецесия става все по-отчетлива. Европейските политици доказаха през 2011, че обещанията да направят "всичко необходимо" да съхранят еврото са просто гола реторика. Еврото си остава на ръба на пропастта и една-единствена грешка може да го тласне отвъд него. Само този риск е достатъчен, за да предскажем, че 2012 ще е лоша година за глобалната икономика. Само ако европейските лидери ни изненадат с адекватен план, естествените сили на възстановяването ще могат да се намесят и да подобрят икономическата перспектива, смята Джайлс.

ЩЕ ДОГОНЯТ ЛИ АМЕРИКАНЦИТЕ КИТАЙ В ПРОИЗВОДСТВОТО? Да, или поне значително ще съкратят разликата, твърди Питър Марш. През миналата година САЩ отстъпиха на Китай почти столетното си първенство като най-големия производител в света, но сега прогресът на китайците забавя темп. Нарастващите цени на труда и енергията там правят изнасянето на производства на китайска територия по-малко привлекателно. В същото време много американски промишлени компании се реформират и повишават производителността си.

ЩЕ СЕ ПРЕОТКРИЕ ЛИ ПУТИН КАТО РЕФОРМАТОР? Не, макар че би трябвало, пише Нийл Бъкли. Актуалните протести около резултатите от парламентарния вот могат да са едновременно пречка и възможност за Путин в навечерието на третия му президентски мандат. Те му предоставят нужния стимул да започне провеждането на толкова необходимите правни, политически и икономически реформи.

Но Владимир Путин, смята Бъкли, е твърде силно повлиян от миналото си на офицер от КГБ - инстинктивно свръхпредпазлив и предпочитащ стабилността и сигурността пред рисковете на структурните промени. Затова е по-вероятно той да наблегне на популистко увеличение на пенсиите и на заплатите в обществения сектор и армията. Както и на по-затегнат контрол върху интернет. Но руското общество видимо се променя бързо, а перспективите за растеж се влошават, така че при такъв подход Путин едва ли ще дочака четвърти мандат. А може би дори няма да дочака края на третия си, предвижда Нийл Бъкли.

ЩЕ ОЦЕЛЕЕ ЛИ ТЕХНОКРАТСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО В ИТАЛИЯ? Да, вярва Гай Динмор. Сегашните италиански слабости - икономически и политически - са точно онова, което дава власт и влияние на Марио Монти. През 2012 и без това критичната ситуация в Италия ще се влоши допълнително. На ход са нови, още по-сурови мерки за ограничаване на разходите и за увеличаване на облагането. Нито една от водещите партии не би искала тя да плати цената за прилагането им. Берлускони може и да мечтае за завръщане на сцената, но той ще трябва да почака и внимателно да се ориентира в обстановката, преди да реши дали иска да рискува още на следващите избори в началото на 2013. В момента Монти се ползва с двойно по-голяма популярност от предшественика си.

ИЗРАЕЛ ЩЕ НАПАДНЕ ЛИ ИРАН? Не, сигурен е Джеймс Блиц. Израел по-скоро ще изчака да види как Иран ще реагира на новия, по-сериозен световен натиск да преговаря за развитието на ядрената си програма. През януари Европейският съюз ще спре да внася ирански петрол, което допълнително ще разклати и без това задъхващата се иранска икономика. Натискът ще се засили още повече, ако падне режимът на Башар ел Асад в Сирия, лишавайки Техеран от ключовия му съюзник.

Въпреки всичко обаче Иран може да не е в настроение за преговори, смята Блиц. Дори напротив - може да се очаква, че именно през 2012 режимът на Ахмадинеджад ще направи следващата голяма стъпка и ще започне да обогатява уран във фабриката в Ком, заровена дълбоко под планините и на практика неуязвима за удари от въздуха. Но най-вероятно 2013 ще е решителната година, в която Иран ще се сдобие с бомбата - или ще бъде бомбардиран.

ЩЕ ИМА ЛИ НОВА ПЕТРОЛНА КРИЗА, КАТО ПРЕЗ 1973? Едва ли, отговаря Хавиер Блас. През 1973 цените на петрола скочиха четири пъти. За да се повтори това днес, барелът трябва да литне от 100 долара на 400 долара, което изглежда невероятно. Но това не значи, че светът няма да страда от много високи цени на горивата през 2012. Европейският съюз наложи ембарго на Либия и Сирия и подготвя подобно и за Иран. Това би могло да тласне цените значително по-високо от сегашните нива.

ДОСТИГНА ЛИ ЗЛАТОТО ПИКА СИ? Не, уверява Джак Фарки. Ще му трябва известно време да си възвърне доверието на инвеститорите след драстичния спад в края на 2011. Но това неминуемо ще стане - най-малкото защото докато кризата продължава, златото има твърде малко алтернативи като сигурно вложение.

Инвеститорите от Азия и Близкия изток ще продължат да изкупуват големи количества злато. Макар да са възможни временни спадове, през 2012 цената на благородния метал ще надхвърли пиковите 1920 долара за унция от 2011 година, и за пръв път в историята ще мине границата от 2000 долара.

ЩЕ РУХНЕ ЛИ ТЕОРИЯТА НА АЙНЩАЙН? Ще видим. Научната сензация на 2011 бе съобщението, че лабораториите CERN в Швейцария и Гран Сасо в Италия са засекли неутрино, движещи се със скорост над светлинната - нещо, което Айнщайн определи като невъзможно. Ако наблюденията се потвърдят, това може да отвори вратата към най-фантастичната ни мечта - пътуванията във времето, казва Клайв Куксън. Според скептиците обаче е много по-вероятно да става дума за грешка в измерванията. През 2012 със сигурност ще стане ясно кой е прав, защото европейците ще повторят експеримента си, а за по-сигурно той ще бъде дублиран и от колегите им от Fermilab в Съединените щати.

fallback
Още от България
fallback