В центъра на София се проведе протест срещу избора на нови конституционни съдии от парламентарната квота. Демонстрацията се организира от инициативата "Правосъдие за всеки". Сред част от недоволството бе и депутатът Искрен Митев, който подкрепи кандидатурите. Според организаторите изборът на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков е непрозрачен. След като вчера президентът сезира Конституционния съд, днес това направиха и трите партии в опозиция - "Възраждане", БСП и "Има такъв народ".
Докладчик по двете дела ще е съдия Константин Пенчев. Той ще трябва да установи дали изборът на Атанасова и Белазелков е противоконституционен.
Денят в парламента започна с освобождаването на Десислава Атанасова, която в петък трябва да положи клетва като конституционен съдия. Това обаче отново предизвика разделение сред депутатите.
"Аз не искам да освобождавам Атанасова, защото тя е професионалист, председател на най-голямата ПГ", ироничен бе Станислав Балабанов от "Има такъв народ".
"Ние заставаме зад тази кандидатура с цялата политическа отговорност и ако тя не се справя - ние ще застанем зад нея", коментира депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков.
По време на дебата стана ясно, че на заседание на председателския съвет партиите са се разбрали темата за освобождаването на Атанасова да не бъде политизирана.
"Г-н Биков, аз не разбрах защо това сега го казвате. На председателски съвет се разбрахме да няма дебат за Атанасова", контрира Цончо Ганев от "Възраждане".
"Длъжен съм, тъй като участвах в председателския съвет, да кажа - никакви договорки не е имало", отсече народният представител от БСП Георги Свиленски.
С уговорка или не, дебат беше проведен, а мнозинството, което назначи Атанасова за конституционен съдия, я освободи и от задълженията ѝ като народен представител. А по-късно стана ясно - БСП, "Има такъв народ" и "Възраждане" внасят обща жалба до Конституционния съд заради избора на Белазелков и Атанасова.
Висшият адвокатски съвет призова новоизбраните да не полагат клетва преди произнасянето на Конституционния съд, сезиран с избора им. В становището си те казват, че качествата и условията, на които следва да отговарят членовете на Конституционния съд са пряко обусловени от неговите функции. Ето защо Конституцията прокламира, че за съдии в Конституционния съд се избират юристи с най-малко петнадесетгодишен юридически стаж и високи професионални и нравствени качества.
Вижте повече в репортажа на Мартин Керефейски.
Снимка: БГНЕС
преди 10 месеца