fallback

Омбудсманът настоява медицинските е-бележки за учениците да са безплатни

Личните лекари определят сами таксата, обичайно от 2 до 10 лв., но има и драстично по-високи суми

18.01.2024 | 17:32 Автор: Елеонора Танева

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати нова препоръка заради проблемите с медицинските извинителни е-бележки на учениците, в която поиска от здравния министър проф. д-р Христо Хинков, председателя на ресорната парламентарна комисия проф. Костадин Ангелов и шефа на Българския лекарски съюз Иван Маджаров издаването им да стане абсолютно безплатно за родителите като бъде включено в пакета здравни дейности, гарантирани от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Освен това проф. Ковачева настоява да бъдат намерени спешни решения - личните лекари и болничните заведения да проявят разбиране и да не вземат такси за издаване на тези бележки или те да бъдат минимални, напр. на цената на потребителските такси.

Поводът за тази препоръка са нови жалби и сигнали от родители до институцията на омбудсмана заради наложилата се противоречивата практика за определяне на таксите, събирани от личните лекари за издаването на електронна извинителна бележка за отсъствията на учениците по здравословни причини.

"В краткият период от въвеждането на това изискване за извиняване на всяко отсъствие на учениците по медицински причини, в обществените медии, вкл. и в социалните мрежи, бяха изразени позиции на лекари и на родители и недоволството им от този недобре обмислен подход за извиняване на отсъствията на учениците. Родителите определят системата като неефективна, неработеща, която не решава въпросите със спестяване на време и хартия, а напротив изнервя всички участници в процеса по снабдяване с електронна извинителна бележка“, пише омбудсманът.

Диана Ковачева отново подчертава, че това нормативно изискване не е съобразено с действащата здравна система и дори детето да оздравее по-рано, то трябва да се съобрази с посочения в електронната бележка срок.

Проф. Ковачева подчертава, че още в първата ѝ препоръка е сигнализирала, че "издаването на бележки не попада в основния пакет дейности, които се покриват от бюджета на НЗОК" и още тогава се съобщаваше за различни такси, които личните лекари си определят сами, напр. от 2 до 10 лв., но в новите жалби на родителите вече се съобщава за драстично по-високи нива на сумите.

"Особено за многодетни родители и за родители в по-тежко финансово положение това се превръща в значително затруднение“, категорична е Диана Ковачева.

Тя посочва, че лечебните заведения и общопрактикуващите лекари са регистрирани като търговци и могат сами да се определят своите цени не само на медицинските дейности, но и на административните услуги и именно затова преди няколко години е направено предложение за изменение и допълнение в нормативната уредба и издаването на тези бележки да бъде включено в основния пакет от здравни дейности, които са гарантирани от НЗОК (в раздел VIII на Приложение 1 „Дейности по медицинска експертиза“, в т. 4 е било записано: „Издаване на медицинска бележка на дете/ученик при отсъствие поради заболяване от детско/учебно заведение“).

"За съжаление този текст е отпаднал в хода на обсъждането и след приемането на Наредба № 9 от 10 декември 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК, този текст липсва. Явно, че тази услуга не е договорена с Българския лекарски съюз. Факт е, че поради неговото отпадане, се стига до това, някои лекари да определят необосновано високи такси, което е в ущърб не само на родителите, но най-вече на децата“, завършва омбудсманът и настоява за спешни действия за решаването на проблема.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

fallback
Още от България
fallback