Министър Вътев: Възстановяването на напояването в България е приоритет на МЗХ

Предстои да бъде създадена дирекция "Хидромелиорации"

17.01.2024 | 19:51 Редактор:
Министър Вътев: Възстановяването на напояването в България е приоритет на МЗХ
Министър Вътев: Възстановяването на напояването в България е приоритет на МЗХ

"Възстановяването на напояването в България е приоритет на МЗХ", заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на първия Консултативен съвет по хидромелиорации и поливно земеделие.

В заседанието участваха заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев и изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева.

"Поземлените отношения и хидромелиорациите са базата, на която се развива земеделието. В миналото сме имали най-добрата напоителна система на най-високо световно ниво", посочи Вътев. 

Той информира още, че екипът на МЗХ е в диалог с представители на Министерството на околната среда и водите и се работи за облекчаване на сегашния разрешителен режим за използване на сондажи от страна на земеделските производители. Министър Вътев съобщи, че вече са открити 10 строителни площадки от общо 24 проекта на "Напоителни системи" за възстановяване на поливните съоръжения. Проектите са финансирани по мярка 4.3 "Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство" от ПРСР 2014-2020 г. Министърът каза също, че предстои в министерството да бъде създадена дирекция "Хидромелиорации".

"Поздравявам министерството, че тръгна по пътя на разговора относно напояването в България", заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов. 

Браншовите организации предложиха да участват активно в бъдещия дебат за цената на водата за напояване. Участниците в Консултативния съвет обсъдиха още възможностите за развитие на инфраструктурата чрез концесии и публично-частни партньорства. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева посочи, че за първи път в историята на напояването се организира този съвет и се обръща сериозно внимание на напояването.

"Това е абсолютно необходимо, ако искаме да имаме устойчиво и конкурентоспособно земеделие", каза Динева.

Тя допълни, че е важно да се инвестира не само в съоръженията за напояване, а и в инфраструктурата за предпазване от вредното въздействие на водите. 

Снимка: Министерство на земеделието и храните


1
2 rate up comment rate down comment 0
Бай Тошо
преди 9 месеца
Не в миналото , а при социализма сме имали напояване. Сигнализирай за неуместен коментар