Нови правила за кандидат-висшистите по медицина. Едно от тях - матурата по български език и литература да не е балообразуваща. Нововъведението скара Министерството на здравеопазването и една от най-елитните гимназии - Националната природо-математическа гимназия. Промените ще важат от следващата година, а ученици от 11 клас се чувстват ощетени.
Бъдещите кандидат-студентите по медицина, фармация и стоматология ще влизат в университетите с променени критерии. Балообразуващи ще бъдат утроените оценки от конкурсните изпити по химия биология и оценките по тези предмети от първи гимназиален етап. Учениците от 11 клас обаче вече не могат да повишат резултатите си. Такъв е случаят на Калоян Илиев, който иска да следва фармация.
"През тези три години не съм знаел какво да кандидатствам, тези оценки не са най-добрите, а при такава ситуация, дори и да имаш с една единица по-малко по предмета, това е в твой ущърб", смята ученикът в ученик в НПМГ.
А конкурсните изпити в медицинските университети ще се провеждат отново върху материал от общообразователната подготовка, което изключва профилиращите предмети в 11 и 12 клас.
"Колкото и добре да съм се подготвил по конкурсните изпити, говорим за по-голяма конкуренция, тъй като изпитът става с много по-малко знания, които трябва да бъдат покрити", обясни още Калоян.
"Когато материалът, който ние трябва да знаем, е много по-малък от нас, се очаква да го наизустим и ще стане на повърхностно ниво", коментира ученикът Богомил Донев.
Изпит върху учебното съдържание в задължителната подготовка е прекалено широко сито за прием в университет, смята директорът на Националната природо-математическа гимназия.
"То е предназначено за ученици, които няма да се занимават по-нататък с тези предмети, това просто сваля нивото, а оттам поставя под съмнение и обучението във втори гимназиален етап", категоричен е директорът Ивайло Ушагелов.
От здравното министерство обясниха, че промяната се прави, за да имат равен старт на всички ученици
"Обучението не е заради оценките, то е заради знанията, уменията, компетентностите, качествата и конкурентните предимства на децата, избрали да учат профилирано биология и химия в 11 и 12 клас", уточни зам.-министърът на здравеопазването Илко Гетов.
Здравното ведомство подготвя и позиция заради получено писмо от родители, които не са съгласни с въведените промени.
Вижте повече в репортажа на Йоана Георгиева.