Как да разпознаем симптомите на грип при децата?

Грипният вирус е силно заразен и най-характерното е, че протича с висока температура

09.01.2024 | 23:00 Редактор:
Как да разпознаем симптомите на грип при децата?
Как да разпознаем симптомите на грип при децата?

Броят на болните от грип расте ежедневно, отново децата са особено уязвима група. Грипният вирус е силно заразен и най-характерното е, че протича с висока температура. Възможно е да има редица съпътстващи симптоми: втрисане, болки в мускули и стави, главоболие, замаяност, фарингит, ринит, непродуктивна кашлица и дори конюнктивит. Началото винаги е внезапно с рязко повишаване на температурата.

Типичните симптоми възникват след кратък инкубационен период, около 2-3 дни след контакт с болен. Повишената температура и оплакванията от болки в мускули и стави, главоболие и отпадналост продължават от 3-4 дни до около 2 седмици.  Бързо се добавят оплаквания от страна на горни дихателни пътища, с появата на хрема, възпаление на гърлото, започва суха дразнеща кащлица.

Някои са с особено повишен риск от възникване на усложнения. При децата трябва да се имат предвид рискови фактори като хронични респираторни заболявания, хронични сърдечно-съдови заболявания, хронична бъбречна недостатъчност, захарен диабет, имуносупресия или продължителен престой в лечебни заведения.

Усложненията настъпват около 4-5-ти ден след началото на инфекцията. Грипният вирус може да доведе до развитието както на първична вирусна пневмония, така и на вторична бактериална пневмония.

Как се поставя диагнозата?

Грипният вирус има изразена сезонност за умерените географски ширини и характерна клинична картина. За грип трябва да се съмняваме винаги при данни за контакт с болен с потвърдена диагноза. Диагнозата се потвърждава с помощта на тестове, най-достъпни и широко разпространени са бързите тестове за грип.

Лечение и превенция

Най-ефективният начин за превенция е имунизацията. Ваксините осигуряват добра защита, като след приложение са необходими поне 10-14 дни, за да се постигне имунен отговор и ефективна защита. В България е достъпна и назалната противогрипна ваксина, която представлява жива атенюирана ваксина, подходяща за деца над 2-годишна възраст. И при този тип, при първична имунизация се налагат два приема, през интервал от поне 4 седмици

Противовирусната терапия се прилага задължително при някои определени групи високо рискови пациенти - деца с бронхиална астма, вродени сърдечни малформации и други.

Лечението при всички включва на първо място симптоматични средства. Прилагат се температуропонижаващи, съответно съдържащи парацетамол или ибупрофен, при високофебрилни състояния, неповлияващи се от приложеното лечение може да се даде еднократно за денонощието аналгин под формата на перорални капки.

Следи се за адекватния прием на течности през устата. В зависимост от съпътстващите симптоми могат да се предлагат и готови рехидратиращи разтвори. При невъзможност за прием на течности през устата трябва да се осигури незабавно консултация с лекар и да се прецени нуждата от парентерална рехидратация.

Започването на противовирусна терапия, следва да бъде по преценка на лекуващия лекар, съобразено с давността и тежестта на проявите и контакта с по-високорискови пациенти.

Четете повече в puls.bg

Снимка: Pexels