Започна изплащането на пенсиите за януари. От тази година в сила влизат няколко важни промени. Те са свързани със стажа, както и с размера и начина на изчисляване на пенсиите.
Тотка Нунева е пенсионер от 32 години и макар да е с две висши образования, взима малко над минималната пенсия за страната.
"В момента съм с 570 лева, благодарение на това, че получавам и от мъжа ми 200 лева, горе-долу се оправям. Синът ми почина преди 2 месеца и аз оставам съвсем сама да се оправям", сподели Нунева.
От 1 юли пенсията на Тотка Нунева ще се осъвремени с 11%, но тя пресмята, че парите и тогава няма да бъдат достатъчни.
"Захарта отново тръгна нагоре, олиото пак нагоре, а за месото да не говорим. Един крем за мазане от 50 мл струва 23 лв. и го измазвам за пет пъти за краката си", каза тя.
С увеличението от 1 юли минималната пенсия става 580 лева, средният ѝ размер - около 880 лв., а таванът остава 3400 лв.
"Ако през 2019 г. средната пенсия заместваше около 38% от средния доход, сега ще замества 52%. Всеки получава според осигурителния си принос, много хора получават минимална пенсия - около 800 хил. души", заяви бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова.
От началото на година в сила влиза и увеличаването на пенсионната възраст с два месеца, жените ще се трудят до 62 години и 2 месеца, а мъжете до 64 години и 7 месеца. Увеличава се и пенсията за работещите пенсионери – минималният доход е 933 лв., а максималният - 3750 лв. В сила е вече и увеличаването на вноската за месец за недостигащ стаж при пенсиониране, която става 184 лв.
Вижте повече в репортажа на Йоана Георгиева.
преди 11 месеца
преди 11 месеца