В павликенското село Караисен по традиция на Ивановден се извършва ритуалът "Иванови влачуги", с който страната ни кандидатства за вписване в световното културно нематериално наследство на ЮНЕСКО.
По традиция към селската чешма в Караисен на Ивановден се влачат да бъдат окъпани именици и младоженци за здраве и плодовитост. Местните вярвали, че на Ивановден силата на водата е най-голяма и има репродуктивни способности.
"Тук се водят имениците на чешмата, къпят се и момите, за здраве и берекет, пожелават най-хубави неща, младоженците с булките също се изкъпват", знае малката Румена.
Обичаят е без аналог в България. Тази година местното читалище кандидатства с обичая за включване в националната листа за живо нематериално наследство.
"От десетилетия го правим този ритуал, а през 1986 година читалището е спечелило 8 златни медала на Копривщица 86! Стар, много стар обичай, навремето са го правили на геран - серен", поясни библиотекарят в НЧ "Добра надежда" Валентина Кирева.
"Празникът е важен и уникален, защото се пресъздава ежегодно, и има традиция, която е жива и не умира – всяка година участниците са се повече, има деца и възрастни, което означава че се предава през поколенията!", допълни музеологът и историк Диана Митева.
"Изключително важно е да се спазват традициите, по този начин ние си спомняме откъде сме тръгнали, къде минаваме и къде ще стигнем", заяви Стефан Николов.
След като се изкъпят имениците и младите, всички се залавят на голямо хоро. Днес в Караисен, където живеят около 700 жители, имен ден празнуват 22-ма Ивановци.
Вижте повече в репортажа.
преди 1 година