България и Румъния влизат в Шенгенското пространство с отпадане на граничните проверки за пътуванията по въздух и море от края на март 2024 г. Съветът на Европейския съюз взе това решение снощи. То беше обявено от испанското председателство в социалната мрежа X. Европейските институции окуражиха двете страни да продължат разговорите за приемане в Шенген и през сухопътните граници.
Въздушните и морските граници за България и Румъния ще отпаднат на 31 март, за премахване на контрола и през сухопътните граници разговорите ще продължат. От испанското председателство посочиха, че това е последното решение за 2023 г. за периода, в който Мадрид председателства съюза.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел коментира в X, че това е една "дългоочаквана стъпка за румънските и българските граждани, за да се радват те на по-голяма свобода на движение с перспектива и за пътния транспорт".
Европейската комисия също приветства решението. Председателят Урсула фон дер Лайен отправи послание към България и Румъния, че трябва да са горди, защото премахването на вътрешните гранични проверки по въздух и море е голяма стъпка напред за тях и за Шенгенското пространство.
"И двете страни работиха усилено за това и го заслужават", написа Фон дер Лайен.
Еврокомисията отбелязва, че по нейна оценка и София, и Букурещ са били готови за Шенген още от 2011 г. Оттогава те са продължили да доказват, че изпълняват условията. Това отново е потвърдено от три мисии за установяване на фактите, проведени на българските и румънските външни граници през 2022 г. и 2023 г., подчертават от Еврокомисията.
Засега няма обвързване с конкретна дата за премахване и на сухопътния контрол, но обсъжданията и по този въпрос ще продължат, като решение се очаква да бъде взето в разумен срок. Отново се отбелязва, че България и Румъния ще получават значителна финансова подкрепа и помощ от европейската агенция "Фронтекс" за защита на външните граници. Нашата страна вече очаква да получи пълен достъп до Шенгенската и останалите информационни системи в пространството за свободно движение. В момента този достъп е ограничен само до случаите на издирвани лица.
Вижте повече в репортажа на Григорий Недялков.
Снимка: БГНЕС
преди 11 месеца