Депутатите ограничиха президента - как ще се избира служебен премиер?

Държавният глава може да бъде избиран само ако е с българско гражданство

19.12.2023 | 14:34 Редактор:
Депутатите ограничиха президента - как ще се избира служебен премиер?
Депутатите ограничиха президента - как ще се избира служебен премиер?

Народните представители приеха на второ четене поправки в Конституцията, с които ограничиха правата на президента при назначаването на служебен кабинет.

Народните представители приеха поправка, която е пряко обвързана с начина, по който се формира служебен кабинет. С приетите изменения депутатите решиха, че ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство.

За служебен министър-председател президентът назначава като има избор само измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. Когато в 7-дневен срок президентът не назначи Министерския съвет, предложен от определения служебен министър-председател, служебното правителство се избира от Народното събрание.

Президентът насрочва избори за ново Народно събрание в срок до два месеца след назначаване на служебното правителство. В този случай Народното събрание не заседава в едномесечен срок преди произвеждане на изборите, поясни БГНЕС.

Депутатите ограничиха държавния глава като приеха той да бъде избиран само, ако е с българско гражданство. НС прие, че за президент може да бъде избиран български гражданин по рождение, навършил 40 години, който няма друго гражданство, не е поставен под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода и е живял последните пет години в страната.

Освен това депутатите приеха промените в Конституцията, които предвиждат решенията за избор на регулаторите да се приемат с мнозинство две трети от всички народни представители. 

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR


2
0 rate up comment rate down comment 1
2- ра част
преди 10 месеца
Овладяването на прокуратурата от сглобката- т.нар. "съдебна реформа" позволява на сглобката да инсталира свои хора в прокуратурата, които да възпрепятстват разследване срещу депутат / министър и друг човек на сглобката за всички бъдещи, минали и настоящи престъпления.Главният прокурор по Конституция придобива статут на пудел, послушен на сглобката. В резултат всички власти вече са в ръцете на сглобката, в това число и " независимата" съдебна власт. Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 1
Тълкувание
преди 10 месеца
Служебно правителство се назначава от президента измежду хора на сглобката, т.е. избрани от НС. Ако не може да си хареса, НС " избира" между своите хора. НС не се разпуска до полагане клетва на новото НС, което означава, че " народното" представителство вече ще бъде пожизнено. Всеки продажник, обслужващ чужда държава, клел се във вярност към нея, ще може да я обслужва за сметка на България официално- с двойно гражданство, без да се крие. Регулаторите се избират между депутатите на сглобката. Сигнализирай за неуместен коментар