Спортът остави тежката работа за догодина

Две трети от планираните квоти за Лондон 2012 висят на перона в очакване на последния влак

22.12.2011 | 09:53
Спортът остави тежката работа за догодина
Спортът остави тежката работа за догодина

Дядо Коледа ще се нуждае от допълнителен впряг, ако смята да изпълни желанията на българския спорт за 2012 година. Защото повечето задачи по участие на олимпиадата в Лондон останаха нерешени.

Дотук сме на едва 30-40 процента от планираната бройка квоти за летните олимпийски игри (от 27 юли до 12 август 2012). В следващите шест месеца на ожесточени квалификации ще трябват много усилия и късмет, за да избегнем антирекорда от Пекин 2008. На китайската олимпиада пласирахме 70 атлети (включително 12 волейболисти), и завоювахме скромните 5 медала (златен на Руми Нейкова, сребро и три бронза от борбата).

ЗАСЕГА ИМАМЕ 29 КВОТИ за Лондон, като шест от тях са равносилни на една - за ансамбъла по художествена гимнастика. Две в шосейното колоездене идват наготово, три плувни норматива зависят от изчисления на международната федерация. Това контрастира рязко с оптимизма на председателя на БОК Стефка Костадинова за 100 участници, и дори с уж реалистичната прогноза на генералния секретар Белчо Горанов за 70.

Ясно е, че в предолимпийска година коледните празници са нещо, което не засяга спортистите. Щом Станка Златева не може да се порадва спокойно на оформения хеттрик от отличия „Спортист на годината”, какво остава за подгласниците й?

Българският №2 Петър Стойчев тепърва трябва да прекоси Ламанша в обратна посока. За него световната титла в неолимпийските 25 км и рекордната 11-та световна купа по плувен маратон бледнеят спрямо класиране за 10-те километра в Лондон. 35-годишният ветеран няма да има друг шанс за олимпийски медал и подобряване на шестото си място от Пекин. Отчита като голям плюс подготовката си в Германия, с треньора Красимир Туманов ще се съсредоточат изцяло върху 2-3 подготвителни старта преди квалификацията на 10 км.

ЗА ОЛИМПИЙСКИ МЕДАЛИ Е РЕДНО да се уповаваме на борбата, макар че засега има само 5 квоти. От световното първенство, освен шампионите Златева и Елис Гури (натурализиран албанец, Спортист №3 на България), място в Лондон завоюваха Радослав Великов, Иво Ангелов и Леонид Базан. Силата и конкуренцията в отборите ни от свободния и класическия стил вещаят доближаване на бройката от 12 състезатели, които ни представяха в Пекин. Избраният за треньор на годината Симеон Щерев иска спокойствие за своите възпитаници Станка и Руди, но не крие надеждите си за два златни медала. Ако и класикът Елис добави един, ще е отлично.

Има основания за оптимизъм и в тениса. Цветана Пиронкова и Григор Димитров завършиха 2011 на добри позиции в ранглистите, съответно №46 и №76, което им отваря вратите към тревните кортове в Уимбълдън. Двамата нямат да защитават големи точки за ранглистата поне до юни, така че могат дори да подобрят позициите си. При олимпийския си дебют в Пекин Цвети отпадна във втория кръг от силната словачка Цибулкова, но сега ще се играе на трева и тази настилка явно пасва най-много на 24-годишната пловдивчанка. Гришо също е силен на зелено, доказа го в епохалния мач срещу Цонга на последния Уимбълдън.

ОТСТЪПВАЩ ЗНАЧИТЕЛНО НА ТЕНИСА по популярност в световен мащаб, у нас волейболът си остава голямата тръпка. Както сме я подкарали, скоро ще се радваме, че зала „Армеец” позволява да участваме като домакин на големи турнири. Именно на квалификация в София се решава войната за участие в Лондон, след като сами изпортихме предходните битки. В началото на май отборът на Радостин Стойчев ще спори за една квота с Италия, Сърбия, Финландия, Испания, Германия, Словакия и Словения.

От новата зала тръгна и възраждането на художествената гимнастика, за да достигне кулминация на световното първенство в Монпелие с титла и два бронза за ансамбъла плюс два бронза за Силвия Митева. Както казва треньорката Илиана Раева, „Златните момичета” вече не са минало, а настояще. Ансамбълът (избран за отбор на годината) си пожела медал от Лондон, но в този спорт амбициите и обясненията винаги са преплетени със съдийството.

ПРИ ЦАРИЦАТА НА СПОРТОВЕТЕ - леката атлетика - е нереално да чакаме от Ивет Лалова и Ваня Стамболова повече от постигнатото на световното първенство в Дегу – класиране за финалите на 100 метра и на 400 с препятствия. Имаме още 4 квоти, включително на опитната Венелина Венева, но и повече едва ли трябват, защото в Пекин през 2008 се прочухме с мъже, постигащи женски резултати.

За талантите ни в престижни спортове като плуване и гребане би било от огромна полза да запишат участия в Лондон. В спортната стрелба вече имаме квоти и надежди за добро представяне чрез неостаряващата Мария Гроздева, Антоанета Бонева и Антон Ризов. На другия полюс е спортната гимнастика, където играещият президент Йордан Йовчев не успя на световното и ще има последен шанс на квалификация през януари в Лондон, а младият Еди Пенев засега не смогва да го наследи.

Профибоксьорът Кубрат Пулев, който през октомври спечели един от многото шампионски пояси на многото световни федерации, е оптимист за бившите си колеги аматьори. „Засега имаме една квота (Детелин Далаклиев, б.а.), надявам се и брат ми да вземе, а защо не и още един. Трима представители на олимпиадата ще е нормално, може да се надяваме и на един медал”, заяви Спортист №4 на България, като си пожела за 2012 още един пояс и евентуално издигане до каймака на профибокса, братята Кличко.

След дълга агония българският аматьорски бокс има два пътя - да се покаже жив в Лондон или да тръгне подир вдигането на тежести. За щангите добро или нищо - там са първенци по допинг, пропускат първенства от неграмотност, воюват за хранилката и сред целия този разцвет успяват да подхранват с таланти и други държави.

ИЗОБЩО НЕ Е НУЖЕН ФАТАЛИЗЪМ за извода, че в Лондон българският спорт ще покаже доколко си струва ежегодните милионни субсидии в условия на дълбока икономическа криза. При липса на успехи първата бюджетна ножица ще засегне министерството на Свилен Нейков. И би било резонно да се реже от функционери на държавна издръжка, в полза например на масовия спорт. Дори да се измести акцентът от БОК към неолимпийски спортове, където имаме дузини медалисти, че отскоро и абсолютен световен шампион по културизъм в лицето на Константин Паскалев.