Страх в Крушовица от семейството на малтретираното дете, пастрокът отказал училищен психолог

Момичето вече е прехвърлено и посещава друго училище

15.12.2023 | 16:25 Редактор:
Страх в Крушовица от семейството на малтретираното дете, пастрокът отказал училищен психолог
Страх в Крушовица от семейството на малтретираното дете, пастрокът отказал училищен психолог

Детето от село Крушовица, живяло при изключително тежки условия, вече е в позитивна образователна среда. Днес министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се срещна с ученичката и близките ѝ, които са поели грижа за нея. Само за ден тя е била прехвърлена в друго училище и се осигурява допълнителна психологическа и педагогическа подкрепа за по-бързото ѝ адаптиране, съобщиха от МОН.

Предстои на място да пристигнат и представители от мобилната група за психологическа подкрепа от МОН. По думите на министъра учителите в новото училище и директорът са предоставили информация, че детето се адаптира добре и днес също е било на училище. 

"Важно е обаче с момичето да се работи последователно от специалисти, защото подобни травми остават трайни следи, които не винаги са лесно забележими на повърхността", подчерта Цоков.

Той разговаря и с директора и учителския колектив от ОУ "Христо Ботев" в Крушовица. Учителите са мълчали въпреки, че в училище 7-годишното момиче споделяло, че спи сред мишки и паяци. Било гладно и често съучениците му отделяли от собствените си закуски. 

Учителите са обяснили, че е имало страх от семейството и пастрока на детето - както у тях, така и у другите хора в селото.

В днешния ден, отново в Област Враца,  има случай на ударен учител от разгневен родител. 

"Затова и трябва да дадем по-голяма подкрепа на учителите, защото в малките населени места те често се чувстват изоставени. Тук съм, за да им покажем точно това", каза министър Цоков.

От вчерашния ден е в ход и проверка на Регионалното управление на образованието на Враца, която да установи има ли пропуски от страна на училището и защо по-рано не са сигнализирали учителите отговорните институции. 

"Колегите споделиха, че са виждали притеснителни сигнали, а класната е настоявала с детето да работи психолог", каза още проф. Цоков. По думите му обаче пастрокът е отказал, а съгласно действащото законодателство психологическа подкрепа не може да се предостави без съгласие на семейството. 

"Това поставя въпроса дали не са необходими законодателни промени, защото не трябва да забравяме, че в центъра на всичките ни политики трябва да бъде поставено детето", подчерта министърът.