Втори ден протести заради демонтажа на Mаметника на Съветската армия. Защитници на монумента се събраха и тази вечер, като за кратко затвориха Орлов мост. Основното им искане е съдбата на паметника да се реши с референдум.
Президентът Румен Радев също осъди действията на областната администрация и защити исканията на протестиращите.
"Зрее дълбоко обществено възмущение, което неизбежно ще има политически последици. Хората няма да останат безучастни към посягането на българската история", заяви президентът.
Симпатизанти на "Възраждане" и БСП се събраха, за да бранят монумента, а Корнелия Нинова призова демонстрацията да премине спокойно.
До напрежение по време на протеста не се стигна. А късно снощи от 37-метровата композиция беше свален най-високия ѝ елемент - ръката на войник с автомат. Рано тази сутрин, кранът се върна на терен, заедно с работниците, които са заети с демонтирането на фигурите.
На този фон от "Възраждане" и БСП твърдят, че откриват и нередности в процедурата.
"Питаме къде е разрешението за строеж. Нещо вътрешно ми подсказва, че няма такова. Поне до момента не сме го видели, поискали сме го от главния архитект. Второ – къде е проектът за реконструкция и реставрация", заяви общинският съветник от БСП Иван Таков.
От "Възраждане" разчитат на намеса на прокуратурата. "Изискали сме от прокуратурата да спре всякакви действия до завършване на проверката", призова общинският съветник Деян Николов.
Двете партии настояват държавното обвинение да спре демонтажните действия, а това да даде време за референдум. "Ако ще сме демократи – да сме демократи. Нека софиянци решат какво да се случи", допълни Николов.
От Софийската градска прокуратура потвърдиха за Bulgaria ON AIR, че вчера са получили сигнал от "Възраждане". Действия по случая държавното обвинение обаче още не е предприело. Той е разпределен на наблюдаващ прокурор, който разполага с до един месец, за да прецени дали има основание да се работи по случая.
Дори и да се образува проверка, прокуратурата няма правомощие да спира демонтажните дейности, заявиха още от държавното обвинение.
А къде да бъде съхраняван демонтираният паметник, след като музеят на социалистическото изкуство обяви, че не разполага с достатъчно място?
"Според мен идеалният вариант е музеят да се поразшири и да се намери в музея пространство, където да бъде съхраняван", призова историкът Тодор Чобанов. Той определи началото на процедурата по демонтаж като много закъсняла акция.
Мая Манолова пък завежда дело в съда срещу демонтажа. Отстраняването на монумента ще струва над четвърт милион лева.
Вижте повече в репортажа.