Емблематична личност и незабравим кмет на София - това е ген. Владимир Вазов

По времето на неговото управление се строят училища и транспортна мрежа

29.10.2023 | 13:02 Редактор:

Ген. Владимир Вазов е един от запомнящите се кметове на София. Той оставя следа в историята със своите военни успехи и приноса си за възстановяването на столицата след тежки години на военни конфликти, през които столицата се дестабилизира. 

Той поема управлението на София в много важен и тежък момент, наследява разруха и бедност. Добър ръководител на града е, колкото е добър и на бойното поле. Взема участие в Балканските войни, Първата световна война както и в битките при Дойран.

Владимир Вазов е част от известната фамилия Вазови, чиито членове допринасят за различни аспекти от българската история. Син е на Минчо и Съба Вазови. Когато решили да се оженят, поповете в Сопот им отказват, защото били далечни роднини. Хората от града смятали, че децата им ще бъдат плод на кръвосмешение и ще се родят с увреждания, но реалността се оказала различна. Техни деца били здрави, успешни и талантливи. Братята на Владимир Вазов станали генерали, офицери, лекари. Негов брат е и Патриархът на българската литература - Иван Вазов.

Ген. Владимир Вазов е кмет на столицата в продължение на 6 години от 1926 до 1932 г.  Негова цел е да въведе ред и дисциплина в управлението на града. За своя първа задача на поста си поставя да премахне политическите назначения и уволнения, практика, която днес отново съществува. Запазва образованите квалифицирани чиновници в общината. Въвежда Финансовата служба, която да установява и следи приходите. 

По време на управлението му започва строежа на Рилския водопровод, отговорен за водоснабдяването, хигиената и електричеството на града. Строят се и електрическите централи в Мала църква и Симеоново. Ген. Вазов откупва градския транспорт от Белгийското дружество, възстановява транспортната мрежа в столицата, купува нови мотриси и чакални, удължава трамвайните релси. По време на управлението на Вазов се строят много училища и квартални градинки. Улиците се мият всяка вечер. Тогава са построени Централната баня и гара "Подуяне". Възстановена е разрушената след атентата църква "Св. Неделя".

Ген. Вазов подпомага с храна и облекло общинските служители, създава няколко народни кухни, където бедните граждани да могат да се хранят. Появяват се и сиропиталища за децата без родители. Вазов приема присърце ролята на образованието в обществото ни и се грижи за просветата на столичани, като е отговорен за строежа на много читалища, учебни заведения, църкви и научни институти. Занимава се с организирането на празници на книгата и на благотворителността. Той издига паметници на редица бележити българи, за да увековечи приноса им към историята ни. 

Вижте повече в репортажа.