fallback

БСП: "Възраждане" блокира вота на недоверие и крепи правителството

Партията остава на позицията си, че това правителство е вредно за националната сигурност

23.10.2023 | 18:10 Автор: Искра Ангелова

Вот на недоверие със сигурност ще има, въпреки нежеланието на част от декларативно подкрепящите го той да бъде внесен точно в този момент. Още с анонсирането на нашето намерение да внесем вот на недоверие срещу правителството за водената от него политика в областта на националната сигурност и отбрана получихме уверения от "Възраждане" и "Има такъв народ", че този вот ще бъде подкрепен от тях, като обсъдим и подготвим мотивите към него. Заедно с тях приехме и одобрихме един окончателен текст, но докато от ИТН са съгласни веднага да внесем тези мотиви по вота и да го инициираме в Народното събрание, от "Възраждане" получихме отказ. Това заяви заместник-председателят на БСП Атанас Зафиров на нарочна пресконференция в централата на партията.

Той изрази недоумение от посочения мотив от "Възраждане" - че не бива това да се случва по време на предизборна кампания, при положение че те по време на кампания са предложили вот на недоверие, подкрепен от БСП, в сектор "Енергетика".

"Сякаш, за да бъде този отказ на "Възраждане" малко по-приемлив за техните симпатизанти, ние получихме само един екземпляр с подписи в подкрепа, при необходими три такива екземпляра, за да бъдат те внесени в деловодството на НС. С това става ясно, че имаме една само декларативна подкрепа, а практически - отказ и проява на други, тънки политически сметки. С отказа си  на практика по този начин "Възраждане" пазят правителството и му дават шанс с всеки изминал ден да вреди на българските национални интереси като задълбочава кризите", коментира Зафиров.

Той бе категоричен, че БСП остава на позицията си, че това правителство е вредно за националната сигурност и трябва да бъде сменено по най-бързия начин, както и готовността още сега този вот да бъде внесен и да започне парламентарния и обществен дебат по него, но подписите само на БСП и ИТН не са достатъчни.

"Такъв вот на недоверие със сигурност ще има, въпреки нежеланието на част от декларативно подкрепящите го той да бъде внесен точно в този момент", подчерта Атанас Зафиров.

Народният представител проф. Румен Гечев посочи част от мотивите по вота на недоверие неизгодните сделки за модернизиране на Българската армия, визирайки все още недоставените самолети F-16 и анонсирана сделка за американски бронетранспортьори.

"Правителството на сглобката искат да прокарат нова сделка на същата стойност като на самолетите F-16 – почти милиард и половина щатски долара, при положение че българската държава преведе през 2019 година тази сума по сметките на Пентагона и към момента не е получила нито един самолет, а доставката вече трябваше да започне. Втората сделка за бронетранспортьорите е икономически неизгодна за България, защото вече сме платили милиард и 400 милиона и тези пари може да се използват и за доставката на БТР-и", посочи той.

Социалистът обобщи, че БСП е против това да не се правят доставки на България на ключово за Българската армия оръжие и бойна техника за ВВС и за сухопътните сили, да се финансират чужди и богати държави и същевременно да се остави Българската армия да продължава да деградира.

"Считаме, че в тези тежки условия неглижирането на Българската армия и сключване неизгодни сделки, подкопаващи националната ни сигурност, беше крайно време да бъде поискан вот на недоверие", каза още проф. Гечев.

Снимка: Пресцентър на БСП

fallback
Още от България
fallback