"До 2026 г. над 56 000 души ще бъдат мотивирани да бъдат активни на пазара на труда по процедура "Започвам работа". Мярката се изпълнява от Агенцията по заетостта с финансиране по Програма "Развитие на човешките ресурси" (2021 – 2027 г.) и е насочена към активирането на икономически неактивни хора чрез дейности, които да ги мотивират да се включат в заетост и обучения за надграждане на трудовите им умения и квалификацията", съобщи министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време на откриването на кариерен форум в Пловдив, който е част от кампанията на Агенцията по заетостта "Да работиш (е) яко!".
Тя представи пред търсещите работа актуалните програми за включване в обучения и заетост, финансирани с национални и европейски средства.
"Повече от 260 заявки от работодатели за разкриване на над 490 свободни работни места са подадени само за първите 10 дни от стартирането на проекта "Младежка заетост+". Той предоставя възможност на младежи до 29 години за обучение, стажуване по време на работа и включване в субсидирана заетост", каза Иванка Шалапатова.
Министърът на труда припомни, че със средства от държавния бюджет успешно се изпълнява и Националната програма "Активиране на неактивни лица", която също е насочена към включване на пазара на труда на неактивни и обезкуражени хора, както и младежи до 29 г., които не работят и не учат. Бюджетът на програмата е 4,7 млн. лв., с който се очаква да бъдат активирани 12 000 души.
Министър Шалапатова подчерта значението на мерките за преодоляване на недостига на работници с подходящи умения. Тя добави, че Агенцията по заетостта започна да набира заявления от доставчици на обучения, желаещи да предоставят курсове на безработни и заети с ваучери за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности. Те ще се реализират по Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. от Националния план за възстановяване и устойчивост и Фонда за справедлив преход.
Снимка: Министерство на труда и социалната политика