fallback

933 лв. минимална заплата - синдикатите са "за", бизнесът е контра

НСТС обсъди предложението за рекордно увеличение на най-ниската възможна заплата

05.10.2023 | 17:41 Автор: Елеонора Танева

КНСБ и КТ "Подкрепа" подкрепят постановлението на МС минималната работна заплата (МРЗ) да стане 933 лв. от 1 януари 2024 г., работодателските организации не подкрепят предложения размер и настояват за изработване на нов механизъм за определяне на МРЗ. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

На заседанието беше обсъден Проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда и Проект на постановление на Министерския съвет за определяне размера на минималната работна заплата за страната от 1 януари 2024 г., внесени от министъра на труда и социалната политика.

"Социалните партньори принципно подкрепят с допълнителни предложения направените предложения по вносителя да се усъвършенства нормативната уредба във връзка с работата от разстояние и се регламентира отговорност за изплащането и възнаграждения на работници на изпълнители и подизпълнители", съобщи Габриел, цитирана от БГНЕС.

Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова обясни, че усъвършенстването на нормативната уредба регламентира работата от разстояние, като също така се осигурява усъвършенстване на националното законодателство с европейската директива за командироване на работници, като се осигурява възможността за гарантиране на трудовите възнаградения, предвидени от подизпълнител.

"Изменението във връзка с работата от разстояние осигурява по-голяма гъвкавост и сигурност за работещите и работодателите, включително и по отношение на организацията на здравословните и безопасните условия на труд, отчитането на работата и контрола на работното време", отбеляза тя.  Регламентирасе също и т.нар. право на изключване – правото на работника да не осъществява инициирана от работодателя комуникация по време на двудневната и междуседмичната си почивка.

При неплатени заплати работниците ще имат право да заведат иск срещу изпълнителя, на когото техният работодател е пряк подизпълнител.

"По този начин се предоставя допълнителна закрила на работниците и се минимизират предпоставките за неизплащане на техните трудови възнаграждения в случаите не неуредени търговски взаимоотношения при веригите от подизпълнител", каза още социалният министър.

Снимка: Bulgaria ON AIR

fallback
Още от България
fallback