На извънредно заседание МС реши - въглищните централи трябва и ще бъдат затворени. Ангажиментът е поет официално към Евросъюза и не може да бъде отменен. Ще се търсят, обаче, варианти да се осигури работа на хилядите миньори, които ще останат без препитание.
След приемането на Териториалните планове, премиерът се обърна директно към протестиращите енергетици.
"Крайният срок е 30 септември, никакво отлагане не може да се направи, говорим за 3,5 млрд. Няма дати за затваряне на конкретни централи, крайният срок е 2038 г.", категоричен е Денков.
Финансовият министър обеща до 36 заплати за останалите без препитание.
"Стандартните пакети са 24 месеца, при нас може да са 36, това е 150 хил. на работник. Предвижда се и създаването на държавно предприятие, което да рекултивира ТЕЦ-овете в индустриални зони", обяви Василев.
"Неговата дейност е да влезе там където са копани въглища и да излезе индустриална зона. Това, което правим е хората да запазят доходите си и никой да не остане без заплата", допълни мин.-председателят.
Премиерът заяви, че преговорите със синдикатите и енергетиците продължават и се обърна към протестиращите като ги призова, недоволството им да не пречи на останалите хора.
Вижте повече в репортажа.
На коя дата България трябва да празнува своя национален празник?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
преди 1 година