Независимите депутати няма да могат да се присъединяват към нови групи в НС

Депутатите признаха че проблемът с гласуването с чужди карти остава

12.11.2014 | 17:41 Редактор:
Независимите депутати няма да могат да се присъединяват към нови групи в НС
Независимите депутати няма да могат да се присъединяват към нови групи в НС

Независимите депутати няма да могат да се присъединяват към нова парламентарна група заедно с получаваните по линия на държавната субсидия средства. Това стана ясно, след като в Правилника за дейността и работата на 43-тото Народно събрание, по предложение на БСП, комисията, която го изработва записа текст, че независимите депутати вече нямат право да членуват в парламентарна група.

Минималният брой на депутатите за образуване на парламентарна група е 10.
Ако в дадена парламентарна група останат под минималния брой народни представители, тя прекратява съществуването си  депутатите остават в парламента като независими. Те няма да имат право да образуват нова парламентарна група, решиха още в комисията, предава Dnes.bg.

Депутатите приеха, че в Консултативния съвет по законодателството ще могат да участват и неправителствени организации, записани в регистъра на Министерството на правосъдието.

„Този съвет е винаги бил само от университетски преподаватели и има риск да се създаде хаос, ако в него участват и неправителствени организации“, коментира Четик Казак от ДПС.

Заместник-председател на парламента ще може да бъде освободен от поста по искане на неговата парламентарна група или в случай, че тя се разпадне, реши още Временната комисия за изработването на правилника.

Секретарите на парламента ще са 8 - по един от осемте парламентарни групи.

ДПС и БСП настояваха да са 16, като мотивът е, че по традиция в Народното събрание има по двама секретари от всички групи, независимо колко са на брой, но мнозинството не прие предложението им.

Председателят на парламента след гласуване може да изисква от секретарите на Народното събрание информация за гласуването с чужди карти.

Депутатите признаха че проблемът с гласуването с чужди карти остава, въпреки че са въведени карти с биометрични данни, понякога системата не работи.

След като стана ясно, че физически няма как и осемте заместник-председатели на парламента да стоят редом с председателя, комисията записа специален текст, за да уреди нещата.

Според него председателят на Народното събрание определя с писмена заповед заместник-председателите, които участват в ръководството на заседанията на Народното събрание за съответната седмица и места на президиума се заемат от заместник-председатели, определените със заповедта