Парламентът одобри процедурните правила, по които ще се приемат измененията в Конституцията. В хода на разискването депутатите приеха редакционни поправки. Всеки народен представител ще може да прави писмени предложения за промени в Конституцията между първо и второ четене.
Комисията по конституционни въпроси ще бъде водещата, която на интернет страницата на парламента ще публикува стенографските протоколи от заседанията, докладите, както и становищата и предложенията, постъпили по законопроекта. Предвижда се заседанията на комисията да се излъчват в реално време.
Законопроектът ще бъде приет на първо гласуване, ако за него са гласували 3/4 от всички народни представители. Ако законопроектът получи по-малко от 3/4, но не по-малко от 2/3 от гласовете на всички депутати, се поставя за ново разглеждане - не по-рано от два и не по-късно от пет месеца, информира БНР.
При ново разглеждане законопроектът се приема, ако за него са гласували не по-малко от 2/3 от всички депутати. Комисията ще внесе в парламента и доклад, който съдържа направените в срок писмени предложения на народните представители и становищата на комисията по тях.
При второто гласуване законопроектът се обсъжда и приема текст по текст, решиха депутатите. Между второто и третото гласуване не се правят предложения по текстовете.
На коя дата България трябва да празнува своя национален празник?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR