fallback

Доц. Кунчев каза дали морето ни е чисто и как е правилно да се взимат пробите

"Цялата работа ми прилича на една много евтина сензация", каза главният държавен здравен инспектор

29.08.2023 | 09:27 Автор: Искра Ангелова

Резултатите от проверките на морската вода в Царево и Приморско ще излязат вероятно още утре следобед. Искам да кажа, че след информацията, която подадоха "Активни потребители", от тези места пак е вземано - на 21 и на 23 август. За да сме още по-сигурни, сме удвоили броя на пробите и няма абсолютно нищо, което да ни притеснява в резултатите. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Той подчерта, че често в морето след буря има гниещи водорасли, което не означава, че то е замърсено.

"Не трябва да се доверяваме на това как изглеждат водите и обратното - понякога в предвидимо кристално чиста вода може да открием по-големи количества ентерококи или пък ешерихия коли", допълни той.

Кунчев отдаде последните разминавания в резултатите на "неподготвеността на екипа, който е правил изследването от страна на "Активни потребители": "Нито методът, който са използвали, нито лабораторията, която е използвана, са сертифицирани. Лабораторията няма необходимата акредитация за изпълняване на такива проби. Няма как да сравняваме резултати, получени по различни методи. Дори и сега не знам какъв точно метод използват колегите".

"Методът за изследване, прилаган у нас, е взет от европейското законодателство и е ясно разписан.  В България има 6-7 акредитирани за това лаборатории. На всеки плаж у нас се правят минимум 16 проби на сезон", подчерта Кунчев. Той поясни, че навсякъде около нас има от бактерията ешерихия коли, но въпросът е в какви количества.

"В случая не тя е опасната. А ние я използваме като показател, за да видим има ли органично замърсяване на този плаж или няма. Всеки сезон се правят до 1500-1600 изследвания. Имали сме отклонения, затваряли сме плажове. Никой не ни се бърка в тази работа - това си е решение на всеки орган по место - директорите на РЗИ., но то трябва да е на базата на цифри, на факти, на доказателства", категоричен е доц. Кунчев пред БНР.

Във връзка със страховете от замърсяване заради "Нова Каховка", България е добавила и допълнителни изследвания. Според Кунчев дори когато в миналото е имало отклонения от нормите в различните плажове, отклоненията не са били такива, каквито "бяха хвърлени в пространството":

"Цялата работа ми прилича на една много евтина сензация и гонене на интерес. За съжаление, той се постигна - вече имаме запитвания от колеги от Великобритания какво се случва и трябва ли да се вземат мерки, да се прекъсват пътувания и платени резервации. В края на краищата това е резултатът от едно, за мен, необмислено действие".

"От началото на сезона до 15 август са направени около 960 изследвания морето. Всички данни се качват на сайтовете на РЗИ", коментира Кунчев.

В Гърция и Турция солената вода ограничава възможността за развитие на микроорганизми, подчерта той.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от България
fallback