Лекарите от университетската АГ болница "Майчин дом" и болница "Щерев" успяха да спасят малката Вилиана и да покажат, че добрата диагностика и модерната медицина е на високо ниво в България при редки малформации на плода. Досега в такива случаи съветът на лекарите обикновено бе бременността да се прекрати, но тук двама лекари - д-р Маринов и доцент Чавеева, преценяват, че бебето има шанс за нормален пълноценен живот.
Малформацията, белодробна секвестрация е рядко срещана в България. Диагнозата е с честота 0.1% обяснява д-р Цанкова, която е част от операционния екип в "Майчин дом".
Белодробната секвестрация е самостоятелна тъкан с лъбрестна структура и когато е с по-голям обем се намесва в дишането на бебето след раждането. То или трудно диша или не може да диша. Освен това в конкретния случай има и леко изместване на сърцето вдясно.
Проблемът е диагностициран в двадесетата седмица на бременността. В продължение на четири месеца след това се прави стриктно наблюдение на бременността и развитието на малформацията от проф. Иван Костов в болница "Майчин дом" поради спецификата на този рядък случай.
Подготвя се планирана операция с цезарово сечение в СБАЛАГ "Майчин дом", където е най-добрата Клиника по неонатология в страната, а лекарският екип е следил пациентката и знае какво може да очаква. Наличната апаратура също е от значение.
Бебето не дочаква планираната дата и операцията е изпълнена по спешност в края на деня на 8 август от екип: проф. Иван Костов, д-р Цанкова, акушер неонатолог Анна Попиванова и анестезиолог. Операцията е успешна и бебето проплаква, но малко след това има затруднение с дишането. Тук добрата диагностика и подготовката на екипа си казва думата - преминава се на апарат за командно дишане.
Всичко вече е в ръцете на екипа неонатолози начело с проф. Слънчева и педиатъра-кардиолог д-р Румен Маринов. Приложено е решаващо лечение с промяна на циркулацията на кръвта, което дава невероятен резултат.
След седем дни малката Вилиана диша сама, отваря очи и плаче. Процесът на наблюдение ще продължи до пълната регресия на малформацията.