В разгара на сезона учени от Софийския университет и асоциация "Активни потребители" алармираха за фекалии във водите на Черно море. Те са установили замърсяване на морската вода до 41 пъти над нормата. Проверени са 11 плажа. Здравното ведомство категорично отрече публично оповестените данни. От ведомството заявиха, че общественото мнение се манипулира.
В изследването като най-мръсен е посочен "Попският плаж" край Царево. Анализът показва наличие на ешерихия коли 40 пъти над допустимите норми.
"И водата, и цялата ивица са мръсни", каза туристката Еленора Исаева.
Кметът на Царево определи изнесените данни като "антибългарска пропаганда" и посочи, че не знае в района на "Попския плаж" да има канализация, от която да се изливат отпадни води. В анализа се твърди, че фекалии във водата има и на Южния плаж в Приморско.
"Всички заведения са ни по одобрена схема и са включени в централната мръсна канализация. Регулярно имаме проверка от РЗИ, не сме имали проблеми. Нормално след буря, ако са взели някаква проба", коментира представителят на концесионера на плаж "Приморско Юг" Плумка Илиева.
Хотелиери по морето реагираха остро и посочиха, че данните на РЗИ са за чисто море.
"Това проучване е абсолютно нелегитимно, защото трябва да има няколко органа, които да следят. Не знаем дали тази проба не е замърсена от друг източник или въобще дали е вземана проба или само са написани едни резултати", изрази съмнение хотелиерът Николай Николов.
А плажовете в разгара на сезона остават пълни.
"Ако е мръсен - няма да идваме тук. Всичко е чудесно", посочи Сашо Сашев. "Не е добре тази бактерия да е във водата, защото е натоварено, но всеки поема риск", смята Милена Желязкова.
"От години получаваме сигнали за злоупотреба", заяви Богомил Николов от "Активни потребители".
От Министерството на здравеопазването излязоха с официална позиция. В нея се посочва, че не се приемат за коректни данните от изследването на "Активни потребители" и категорично отричат публично оповестените данни, с които се манипулира общественото мнение и се дискредитира работата на държавните институции. В позицията се казва още, че направеното заключение от екипа учени е подвеждащо, тъй като методите на изпитване са различни от тези на РЗИ.
Отправена е покана също да бъдат организирани съвместни действия по пробонабиране.
Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.