Държавата в битка с вноса на плодове и зеленчуци. По данни на земеделското министерство, в момента съотношението на борсите е 40 към 60 в полза на чуждата продукция. За да се пребори за нашенското, Министерството на земеделието предприема серия от мерки. Едно от тях - да се мотивират производителите към коопериране. Така ще стигат по-лесно да българския пазар.
Подготвя се програма за събирателни пунктове за плодове и зеленчуци. В тях продукцията ще се окачествява, ще се калибрира, ще се опакова и ще отговаря на най-високите стандарти на пазара. Това е единственият начин, по който и най-малкият може да стигне до големите супермаркети, обяви министър Кирил Вътев в Челопечене, където откри ловния сезон.
"Подготвяме програма за събирателни пунктове за плодове и зеленчуци с финансиране, с което искаме да насърчим сдружаването и кооперирането между производителите, така че и най-малкият и най-големият да имат равен достъп до пазара. В края на месеца ще завърши проверката", каза Вътев.
"Все повече земеделски производители се отказват от животновъдство и от зеленчукопроизводство, както и на плодове. Още по-тъжното е, че това са хора, които, напускайки този бизнес, не остават в България", допълни той.
Ловът трябва да започва най-рано един час преди изгрев слънце и да завършва най-късно час след залез слънце, припомни министър Вътев. "При сигнал за бракониерство ще бъдем безкомпромисни", заяви категорично министърът на земеделието и храните. Той добави, че бракониерите трябва да са в затвора, а не в регистър - каквото искане отправиха част от ловните дружинки.
У нас имат право да ловуват около 150 000 души с редовни права.
Одобрявате ли отнемането на автомобилите на хванатите пияни и дрогирани шофьори?
Снимка: БГНЕС