Празникът е посветен на делото на книжовниците, просветителите, на борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански Иван Вазов, Любен Каравелов, Христо Ботев, Васил Левски – малка част от имената на най-почитаните народни будители.
Денят на будителите се отбелязва от 1909.
В деня на будителите президентът Росен Плевнелиев награди с орден "Стара планина" първа степен председателя на Българска академията на науките академик Стефан Воденичаров. Росен Плевнелиев връчи на БАН и на Съюза на учените в България почетния знак на държавния глава.
"Денят на народните будители е символ на това, как духовността и образованието възраждат и издигат българския народ и от най-тъмните времена и кризи", каза президентът.
Той определи будителството като състояние на духа, "което всяко поколение трябва да преоткрие и постигне за себе си, за да може да надгражда и да върви напред".
Акад. Стефан Воденичаров получи висшето държавно отличие за своите заслуги за развитието на науката.
„Вашето участие в международните експертни органи към НАТО, към Международната агенция за атомна енергия, в американски и европейски научни организации, поставя високо авторитета на българската наука и на учените от БАН“, обърна се президентът към председателя на Академията.
Акад. Воденичаров е автор на 71 патента и авторски свидетелства, 2 монографии и 146 научни публикации в български и чуждестранни списания. Записан е в Златната книга на изобретателите към Патентното ведомство и има 121 договора за внедряване на изобретения. По 87 договора му е призната реализация на нови технологии, а по 49 са признати нови изделия, модифицирани по системите на НАТО, отбеляза още в изказването си държавният глава.
Росен Плевнелиев връчи Почетния знак на държавния глава на Българската академия на науките по повод 145-годишнината от създаването й и във връзка с големия й принос за изграждане на съвременна България и за развитието на културния и духовен облик на нацията. „Приносът на БАН във всички ключови области от развитието на българската държава и общество е неоспорим. За 145-годишната си дейност тя изгражда внушителен международен авторитет. Заема своето забележимо място в европейската и световната наука“, подчерта Росен Плевнелиев.
Президентът удостои с Почетния си знак и Съюза на учените в България по повод 70-годишнината от неговото създаване и приноса му в приложните изследвания и изграждането на образователни програми в областта на точните науки. „Задачите на Съюза са обвързани с решаването на проблемите на науката и висшето образование, на научните изследвания, на иновациите и технологиите в страната. През годините негови членове са били най-видните български учени“, посочи в изказването си Росен Плевнелиев. Държавният глава отбеляза и приноса на Съюза за усъвършенстване на законовата уредба, свързана с висшето образование у нас в съответствие с европейското законодателство.
Акад. Стефан Воденичаров припомни думите на големия български учен и възрожденски деец Марин Дринов, съосновател на Българското книжовно дружество, че „без помощта на науката един народ никога не би достигнал да има значение за цялото човечеството“.
„Воденето на диалог, взаимното уважение и толерантното отношение е мерило за интелигентност и зрялост. Ако съумеем да последваме патоса на нашите будители за пълна всеотдайност в името на просперитета на Отечеството, със сигурност ще стигнем до по-градивни резултати“, подчерта по време на церемонията акад. Стефан Воденичаров.
Председателят на Съюза на учените в България акад. Дамян Дамянов заяви, че като гражданска организация Съюзът ще продължи да работи за развитието на науката, образованието и внедряването на иновации в България.
„Няма да останем безразлични към проблемите на обществото и ще дадем своя принос в сферите, в които сме силни“, заяви акад. Дамянов.
Вижте церемонията във видеото.