Затвор за шофьорите, отказали тест за алкохол или наркотици. Суровите санкции вече са факт, след като депутатите приеха промените в Наказателния кодекс. Под силата на новите текстове попадат водачите, които и преди са хващани пияни или дрогирани.
Радка е майка на Георги, намираме я на гроба на сина ѝ. Той остава завинаги на 27 години.
"Единствено дете, което го удря цистерна между Скравена и Новачене, Ботевградско. Нищо не знам за шофьора, единствено което знам, е, че е българин. Аз не съм потърсена нито от шофьор, нито от собственика на цистерната, да ми кажат дори само "Съболезнования, госпожо", споделя Радка.
От ноември 2022 живее единствено с надеждата за справедливост. Делото обаче се бави. Бави се и медицинската експертиза. В болката жената се пита дали това не е така, за да бъдат прикрити факти за трагедията. Затова всяка по-строга санкция, която законодателят предлага за нарушителите на пътя, приема с голямо одобрение.
"Задължително трябва да бъдат вкарвани в затвора, задължително. Ние се избиваме всекидневно по пътищата. Аз не се боря само за паметта на моя син и възмездие. Аз се боря за всички деца, за да няма повече почернени майки", призна Радка.
Според експертите промените в закона са добро начало.
"Всеки един от отказите, които правим, да бъдем тествани за алкохол или наркотици, се наказва с 2000 лева глоба и две години без книжка. Ако откажем и двата теста, това са 4000 глоба и 4 години без книжа. Ако някой системно управлява с алкохол, с висока скорост, с наркотици - той да бъде наказван всеки път", коментира Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.
Експертите разчитат, че заплахата от отнемане на автомобила при извършено престъпление ще изиграе ролята на допълнителна спирачка пред джигитите на пътя.
Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.