15 кубика дърва за огрев ще е общото количество дървесина, което едно домакинство ще може да ползва за един отоплителен сезон. Промяната в Закона мина на първо четене. Досега количеството беше 10 кубика.
Тодор Тодоров живее във великотърновското село Ресен. За поредна година ще отоплява къщата си на дърва, като си е осигурил за зимата по 150 лева за кубик. Казва, че на отоплителен сезон изразходва по 4-5 кубика дърва.
"Тези ограничения отпаднаха, не е вярно. И по 20 кубика да станат, човек, ако има пари, може да си купи колкото иска. Не е въпросът в ограниченията, но дървесината се изнася. Секат се поголовно горите, всичко се вкарва в материали. В Румъния не е така, имаш право да сечеш, има си периоди, няма кой да залесява", смята Тодоров.
Семейството на Иваничка Миновска не се впечатлява от законовата поправка, тъй като използва за отоплителната система у дома по около 6 кубика на сезон.
Някои пенсионери пък се отказват от отоплението на твърдо гориво и избират електроенергия, тъй като е по-чисто и не е трудоемко.
"Бил съм на дърва, но от 3-4 години съм на климатик", споделя Атанас Стойков.
След поскъпването на дървата за огрев през последните две години, хората масово избират отопление на пелети и екобрикети. "Повечето са на пелети. Има някои на дървени пелети, някои на слънчогледови, аз също съм пробвал с тях", каза Тодор Тодоров.
В голям склад за пелети и брикети в село Ресен клиентите пазаруват целогодишно.
"Голям е интересът към пелетите, екологично чисти са, слънчогледови, дървени предлагаме, защото цената е добра. В момента около 320 са слънчогледовите, около 600 лева са дървените за тон", каза продавач-консултантът Мария Георгиева.
Калкулацията показва, че през изминалия отоплителен сезон най- икономично бе отопляването на домакинствата с електроенергия, но с поскъпването на тока от 1 юли, това ще се промени.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.