Жегата дава старт на сезона на големите пожари. Пламъците край бургаското село Изворище бяха овладени късно снощи. Това е второто голямо огнище в района за последните дни. Причината е човешка небрежност, вятър и високите температури.
Междувременно от Министерството на земеделието съобщиха, че ще бъдат изградени нови противопожарни кули за наблюдение на горските територии.
Пожарът снощи е изпепелил близо 700 декара сухи треви и храсти. Огънят е тръгнал от пътя и бързо е обхванал целия хълм над кв. "Банево" и село Изворище, но е бил далеч от къщите.
"Първото нещо, което можем да предположим, е хвърлена незагасена цигара. За съжаление това е много честа причина за възникване на пожари край пътищата. Снощи имаше вятър. Тук е високо, много бързо пожарът се разпространи. От получаване на сигнала до пристигане на екипа за 10-ина минути пожарът се беше развил на няколкостотин декара", каза директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Бургас Николай Николаев.
От началото на годината на територията на страната са възникнали 125 горски пожара. Те са обхванали площ около 5300 декара.
"Основната причина за възникване на пожарите е човешката дейност", каза зам.-министърът на земеделието и храните Мирослав Маринов.
По-малко от 5% са пожарите, възникнали от природни явления. Нови кули за наблюдение на горските територии, оборудвани с теморкамери, ще бъдат изградени в страната със средства от Плана за възстановяване и устойчивост.
Към момента в страната ни има 22 такива съоръжения.
"Те са оборудвани с термовизионни камери. Имаме картина и термосигнал при възникване на пожар и веднага се реагира и се подава сигнал", каза още зам.-министърът.
"Площта, която обхващат кулите, е с радиус между 7 и 10 км. Тези три кули са разположени на територията на Карнобат, Свети Влас е на територията на Средец, местността Факия", обясни Мариян Костадинов от РДГ- Бургас.
От пожарната и дирекцията по горите предупреждават, че глобата за палене на огън, на 100 метра от гора, е от 500 до 5000 лева.
Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.
Снимка, архив: БГНЕС