Жътвената кампания във Великотърновско е в разгара си. Обилните дъждове през май и юни затрудниха прибирането на реколтата. Заради рекордно ниските изкупни цени на зърното земеделците не бързат с реализацията на ожънатата продукция.
В земеделска фирма във великотърновското село Козаревец засетите площи с есенници тази година са 4 400 декара, като площите с ечемик бяха ожънати преди дни. В момента се жъне пшеницата, като прибирането на зърното е затруднено заради плевелите, избуели след обилните дъждове.
"Дъждовете, които се изсипаха през юни, а те никак не са малко на наша територия - 163 литра на квадратен метър, това предизвика второстепенно заплевяване, което в момента затруднява работата на комбайните. Третирани са веднъж за плевели и два пъти за болести", каза агрономът и прокурист Андрей Андреев.
"Напоследък малко повечко дойдоха дъждовете и малко е по-трудна жътвата от обикновено, защото израстват плевели. И тази година е малко по-трудна жътвата от обикновено", каза комбайнерът Йордан Милушев.
Изкупната цена на зърното на международните борси в момента е около 360-370 лева на тон.
"Тази цена, която в момента имаме, е страшно ниска, с оглед торовете, които си купихме, най-вече цената. Препаратите, които използвахме, са по-скъпи от предната година, а самата цена е отпреди две-три години на пшеницата", каза още Андрей Андреев.
Зърнопроизводителите се надяват държавата да намери механизъм за увеличение на изкупната цена на зърното и нормализация на пазара.
"Ако държавата може да помогне, да помогне, по какъв начин- затова са ръководството, министри, Министерски съвет, от започването на внос на пшеница и други селскостопански продукти, наистина цените на слънчогледа, пшеницата, ечемика, царевицата, всичко е с някъде около 80% в сравнение с онази година по-ниска цена", каза Андреев.
В стопанството в село Козаревец очакват тазгодишната реколта от пшеница да не се различава много от миналогодишната, като средният добив от декар да достигне около 600 килограма.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС