Министърът на земеделието Кирил Вътев обяви война на виртуалните животни и фиктивните земеделци. В направената експертиза от екипа му - само за месец са установени редица аномалии в начина на субсидиране в земеделския сектор. Възложени са и редица проверки заради високия внос на суровини, сред които месо и сухо мляко, които пречат на родното производство.
Анализ на екипа на министъра ще покаже колко са фантомните животни у нас, за които се получават субсидии. Преди две години те бяха около милион и половина глави добитък.
"Масова практика в общините е да се дават пасищата на хора без животни и животновъдите плащат наем за пасището, а тези, без такива, получават субсидии", каза Кирил Вътев.
Оказва се, че по-голямата част от българските храни се произвеждат от чужди суровини.
"Всичко онова, което влиза в като сухо мляко, като по-евтино мляко и всякакви полуфабрикати - пречат на развитието на българското животновъдство. Има и други неща, които пречат, но те ще излязат след известни проверки", допълни Вътев.
По- рано днес на протест излязоха овощари от Сливенско. Те настояват до 10 дни да им бъдат изплатени обезщетения за унищожената им реколта в края на месец март. Средствата са им необходими, за да се подготвят плодните дръвчета за догодина.
"Значи провеждаме зимни резитби, летни резитби, това е ръчен труд, който е основен разход за всяка култура", каза овощар.
"Ако е нормална годината, тук има плод, не се получават такива лакомци, в такава година като няма плод - трябва да направим извънредна лятна резитба. Това ще струва левче на дърво", каза друг овощар.
Овощарите разчитат изцяло на държавата, защото нямат реколта. Такава финансова помощ е обещана, но все още няма крайна дата за нейното получаване.
"Нека ясно да кажа - никой да не си въобразява, че ще ни притиска. Ние ще дадем необходимите средства, но тогава, когато позволява технологичното време", поясни Кирил Вътев.
Вижте повече в репортажа.