Членовете на Висшия съдебен съвет, които поискаха предсрочното освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, отказаха да си направят отвод.
Това беше поискано в началото на заседанието на Съвета от Гешев, който пожела да бъде представляван от адвокат.
"В случай, че същите не си направят отвод с процедурите на ВСС, считам че по този въпрос трябва да се произнесе Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси към ВСС с оглед установяване на обективността и непредубедеността на шестте члена на ВСС", заяви Гешев в началото на заседанието.
ВСС трябва днес да се произнесе дали искането на членове на Прокурорската колегия за отстраняването на главния прокурор заради тежко нарушаване на служебните е допустимо.
"Смятам, че определени лица, които са част от съдебната власт и са крайно ограничени, а може би евентуално и във ВСС, се опитват да превърнат правовата държава в дрипава риза. Ще направя всичко възможно в интерес на българските граждани и на съдебната власт това да не се случи. Тези 6 човека нямат, не юридическо право да участват в тази процедура, те нямат морално право да участват в тази процедура", добави главният прокурор.
Гешев посочи, че членовете на ВСС трябва да решат дали основанията в детайли трябва да бъдат разгледани в открито или закрито заседание.
Крум Зарков пък отвърна: "Времето на закритото свърши".
От шестимата внесли искане за предсрочно освобождаване на Гешев - Гергана Мутафова, Светлана Бошнакова, Йордан Стоев, Георги Кузманов и Калина Чапкънова отказаха да направят отвод. Към момента Огнян Дамянов все още не е изразил становище.
Въпросите да се решават във ВСС, а не с пресконференции и недомлъвки, заяви преди началото на заседанието правосъдният министър Крум Зарков.
Зарков посочи, че има разнопосочни твърдения - "правени ли са такива записи, кой ги е правил, използвани ли са за принуда и изнудване". Според него ВСС трябва да бъде органът, който открито да даде отговорите на тези въпроси, предаде БГНЕС.
"Процедурите са разписани от ВСС във вътрешни правила. В момента ще се разглежда допустимостта и редовността на първата започнала процедура. За втората, която беше внесена преди няколко дни тече срок за даване на становище от главния прокурор", каза Зарков и уточни, че срокът е 7 дни.
Снимка: БГНЕС