fallback

Желязков: България разчита на Италия за влизането в Еврозоната и Шенген

Председателят на НС даде висока оценка за състоянието на двустранните ни отношения с Италия

24.05.2023 | 21:18 Автор: Михаела Димитрова

Председателят на Народното събрание Росен Желязков се срещна с председателя на Камарата на депутатите в италианския парламент Лоренцо Фонтана.

"България продължава да разчита на подкрепата на Италия за изпълнение на основните приоритети на страната ни, в това число присъединяването към Еврозоната и Шенген", заяви председателят на НС Росен Желязков. 

Той даде висока оценка за състоянието на двустранните отношения с Италия, която е важен партньор в ЕС и съюзник в НАТО и изрази готовност да продължи активния политически диалог между двете страни на всички нива, както и взаимодействието на двустранна основа по въпроси от взаимен интерес.

"Уверен съм, че парламентарното сътрудничество във всичките му форми ще се превърне в движеща сила за укрепване на отношенията между България и Италия", каза Росен Желязков, като съобщи, че предстои сформиране на Групата за приятелство с Италия в Народното събрание, която ще благоприятства развитието на сътрудничеството на парламентарно ниво.

Желязков изрази желанието на страната ни за активизиране на сътрудничеството в енергийния сектор, включително предвид ролята на Италия в изпълнението на стратегическия проект Южен газов коридор и повишаването на енергийната сигурност в региона.

Българска парламентарна делегация е в Рим по повод 24 май. В нейния състав са заместник-председателите на Народното събрание Цончо Ганев и Филиз Хюсменова, председателят на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, съпредседателят "Продължаваме Промяната – Демократична България" Атанас Атанасов, народният представител от БСП Ирена Анастасова и председателят на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. В нея са включени представители на президентството, на изпълнителната власт, на Светия Синод на Българската православна църква и на Католическата църква.

Снимка: Народно събрание

fallback
Още от България
fallback