В почти всички големи болници в страната ще има изградени площадки за кацане на медицински хеликоптери. Това обяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по време на проверка във Военномедицинската академия. Там се обучава първата група от 50 медицински специалисти, които ще оказват спешна помощ по въздух.
Христина Иванова е медицинска сестра от 25 години. Работи в Спешна помощ - Панагюрище. Тя е част от здравните работници, успели да преминат през първата сито – медицинските прегледи.
"Човек винаги търси предизвикателства, въпреки възрастта. Медицинската част не ме притеснява, въпросът е как ще се справим във въздуха", споделя тя.
Христина никога не е летяла с хеликоптер, но ежедневно се бори за живота на пациентите си в линейката.
"Когато човек е ангажиран с това, което се случва вътре, забравя къде точно се намира - дали е на земята или е във въздуха, поне в линейката е така. Забравяш, че линейката пътува", каза още Христина Иванова.
В симулационния център всички медици биват поставяни в условия, които са най-близки до реалните, и имат достъп до техниката, с която ще разполагат и в хеликоптерите. Продължава набирането на кадри за Националния координационен център, който ще заработи от 1 юни. Там диспечерите ще взимат решение дали да излети хеликоптер или да се изпрати наземна помощ.
Двата лизингови медицински хеликоптера ще дойдат у нас в средата на юли месец.
"Площадки за кацане ще има в почти всички областни болници. Извикахме всички директори и извършваме заснемане, трябва да започне изграждане на площадките", каза здравният министър Асен Меджидиев.
В програмата са се записали за обучение 106 медици, но вече има и отпаднали. До 10 дни наши преподаватели ще заминат за Италия и в ситуационния център в Пиемонт ще се запознаят в детайли с оборудването на хеликоптерите, които ще дойдат у нас.
Вижте повече в репортажа на Тоня Стоянович.
преди 1 година