Българите работим не по-малко в сравнение с останалите граждани на Европейския съюз, над средната стойност на трудова заетост в ЕС сме и над 75% от хората в трудоспособна възраст у нас полагат труд.
Работодателите в България срещат големи проблеми по отношение както на трудовите навици, така и в дефицитите в множество меки умения, свързани с прецизност, дисциплина, ангажираност, устойчивост на стрес, работа в екип, аналитично мислене. Това заяви директорът на Националния център за оценка на компетенциите към Българска стопанска камара Томчо Томов пред Bloomberg TV Bulgaria.
"За младите хора трудът не е ценност. Върху трудовите навици влияят трудовото възпитание в семейството, в образованието, влияе социалната среда около човека и естествено средата, в която после полага труд. ..Според изследванията българите сме с най-ниска мотивация за труд в Европа", отбеляза събеседникът.
Анализите показват, че в България сме на водещо място по нарастване на темпа на хората, които нито работят, нито учат.
"Ако разгледаме младите хора между 15 и 34 години, някъде към 300 – 340 000 са тези, които нито работят, нито учат", подчерта събеседникът.
По думите на Томов 15% от висшистите в България са безработни, а това е огромен потенциал, който губи пазара на труда. Той сподели, че само около 20-30% от хората отговарят на изискванията за дигитални умения, свързани с работните места, а тези изисквания непрекъснато се променят.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg.