Държавата в поредна борба за по-чист въздух. Страната ни неведнъж беше санкционирана от Брюксел заради качеството на въздуха в голяма част от градовете в България.
Новата програма "За по-чист въздух" включва 21 общини в България, между които ще бъдат разпределени средства в размер на 610 млн. лв., като най-много са отделени за Столичната община - близо 74 млн. лева. Мерките по нея включват подмяната на електроуреди за отопление на енергийно бедни домакинства в страната.
"Не говорим за едно кратковременно решение, което да доведе до подобряване качеството на атмосферния въздух, а говорим за едно решение, което да осигури устойчивост на тези резултати и да се гарантира за дълъг период качеството на въздуха", коментира служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова.
На този фон, гражданите в много градове протестират срещу качеството на въздуха и смятат, че държавата не прави достатъчно, за да опази тяхното здраве. На това мнение е и Европейската комисия, която през 2020 г. заведе дело срещу страната ни за глоба от 20 млн. лева годишно, заради високите нива на замърсяването в страната, като те отчитат най-високите стойности, които са извън нормата и застрашават здравето на гражданите.
"Делото, което беше заведено срещу страната ни от Европейската комисия, излезе с решение на Европейския съд, с което беше отхвърлен иска за налагане на финансови санкции на страната ни", обясни зам.-министърът на околната среда и водите Ренета Колева.
Статистиката сочи, че през изминалите години над 8500 души умират преждевременно в България всяка година от заболявания, причинени от замърсяването на въздуха, а Агенцията за околна среда на Европейския съюз отчита, че мръсния въздух убива повече от 1200 деца годишно. 9 процента от децата в Европейския съюз страдат от астма, която се влошава от мръсния въздух. Минисерството обеща, че ще продължи усилията си за подобравяне на въздуха във всяка община.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)