Как да кажа на родителите си, че участвах в сбиване?: 7068 деца са потърсили помощ на горещата телефонна линия

Най-често обажданията са свързани с чувство на самота, проблеми в общуването

19.04.2023 | 10:03 Редактор:
Как да кажа на родителите си, че участвах в сбиване?: 7068 деца са потърсили помощ на горещата телефонна линия
Как да кажа на родителите си, че участвах в сбиване?: 7068 деца са потърсили помощ на горещата телефонна линия

За първото тримесечие на 2023 г. обажданията на Националната телефонно линия за деца 116 111 на Държавната агенция за закрила на детето са 7068. Проведените консултации са 2249. Подадените сигнали за насилие над дете от 1 януари до 31 март тази година са 182. И през първите месеци на 2023 се запазва тенденцията децата да търсят консултантите на Линията на ДАЗД най-вече заради проблеми в общуването и взаимоотношенията, както с връстниците си, така и с възрастните.

В едно от обажданията момиче споделя, че се чувства самотна. По думите ѝ след физическа разправа между нея и други момичета, приятелите ѝ са намалели. Търси съвет как да спечели уважението на връстниците си и да върне доверието си към тях. В процеса на разговора консултантите снижават безпокойствието на детето. Насочват темата към нуждата да уважаваш другите, тяхното мнение и да се търси разрешаване на проблемите без конфликти, но отстоявайки и своята позиция. В края на разговора детето споделя, че се чувства по-добре и ще потърси връзка с приятелите си, а ако има нужда да сподели, отново ще се обади на консултантите, уточняват от ДАЗД.

В друг случай момче търси подкрепа как да съобщи на родителите си, че е участвало в сбиване. Детето е посъветвано винаги да споделя всичко с родителите си, за да получи подкрепа и да бъде защитено.

"Една голяма част от детските обаждания на Линията показват необходимостта на децата да споделят, да бъдат изслушани. Именно затова е толкова важно още повече деца да знаят за телефон 116 111. Първият съвет към тях е винаги да потърсят за разговор родителите и близките си, но ако се притесняват или се нуждаят на момента да поговорят с възрастен, то консултантите са насреща", каза председателят на ДАЗД д-р Теодора Иванова.

Всяко дете, което търси подкрепа и иска да бъде изслушано, може да се обади денонощно на Националната телефонната линия 116 111 на Държавната агенция за закрила на детето. Всеки, който е загрижен за дете или е свидетел, че то е в риск, може да се свърже с Линията. НТЛД 116 111 на ДАЗД е най-бързата възможност за подаване на сигнал за дете в риск, тъй като има изградена връзка с Националната система 112, отделите за "Закрила на детето" в цялата страна, РУ на МВР, РУО към МОН и др.