Успешен сезон за хотелиерите ни: Големите ски курорти закриха сезона

Близо 6 млрд. лв. годишно са приходи от туризъм в България

17.04.2023 | 19:30 Редактор:

От утре любителите на белите спортове няма да могат да използват лифтовете в най-големите ни зимни курорти. Сезонът официално беше закрит, въпреки че сняг по пистите все още има. Хотелиерите определят отминалите четири месеца като повече от успешни.

1 600 000 са туристите посетили страната ни през зимен сезон 2022-2023 г. Най-голяма заетост регистрират хотелиерите в Банско, Пампорово, Боровец и Мальовица. Хотелиерите отчитат между 8 и 12% ръст спрямо 2019 година. Надеждите на бранша са, че и предстоящото лято ще напълни допълнително хазната.

Близо 6 млрд. лева годишно са приходи от туризъм в България, като малко над 20% от тях са от зимен туризъм. Сезон 2022-2023 е повече от успешен за страната ни, въпреки липсата на сняг. 

"Ние сме напред във всички показатели и като брой нощувки, и като туристи посетили страната ни, и като по-големи приходи", каза директорът на Института по анализи в туризма Румен Драганов.

"Спрямо 2019 се движим с ръст между 8 и 12%", каза още Драганов. 

Светла е собственика на туристическа агенция. Тя споделя, че за този зимен сезон се броят на пръсти резервациите за родните зимни курорти. Причината е в сравнително високите цени на ски-картите.

"Голяма част от нашите клиенти избираха дестинации, които не са свързани с българските зимни курорти и е парадоксално, че почти нямаме записвания за 3, 4 или 5 нощувки в България", коментира тя. По думите ѝ тази зима има голям има висок интерес към пътуванията към екзотични дестинации. 

"Клиентите ни пренасочиха търсенето си на стандартни зимни ски почивки към Италия, а не към България. Голяма част от стандартните любители на белите спортове тази година избраха екзотични дестинации", каза тя. 

В Слънчев бряг първите хотели отвориха за Великден и се напълниха с туристи от Румъния, Германия, Белгия и България. Летовниците използваха почивните дни, за да разгледат стария Несебър, а хотелиерите разчитат на по-дълъг сезон, благодарение на културния туризъм. 

"Ние се стараем от доста време да развиваме поклоннически туризъм на територията на Несебър и организираме турове", каза хотелиерът Румен Мончев. 

Хората минават през църквите, обикалят манастирите и завършват в Рилския манастир. През зимните месеци по морето работят предимно СПА хотелите, които разчитат на туристи целогодишно. Предлагат пакети с нощувки и включени в тях процедури. Въпреки скокът на цените средно с 15-20% почиващи не липсват. 

"Хотели като нашия, които имат бутикови СПА-зони могат да предложат допълнителни услуги, които са свързани с калолечение, масажи, терапии. Силно се надяваме април месец времето на морета да бъде хубаво, защото голяма част от гостите искат да се разхождат, не само в Поморие, а и в целия регион", каза хотелиерът от Поморие Антон Тръпков.

Около милиард и половина евро годишно губи България от липсата на държавна политика в областта на културния туризъм и това хронично продължава в последните тридесет години.

Вижте повече в репортажа на Тоня Стоянович.