Всички пенсии ще се вдигнат от 1 юли с 12,6% по швейцарското правило. Това предвижда проектът на служебното правителство за бюджет на държавното обществено осигуряване за 2023 г. Той ще бъде внесен на 3 май в Народното събрание, ако до тази дата няма редовно правителство.
Офертата "Гълъб Донев" включва и ръст на минималната пенсия. От 1 юли тя трябва да се вдигне с 58,84 лв. и да достигне 525,84 лв. Това ще доведе и до увеличение на пенсиите, които зависят от нея - социални и инвалидни.
При този вариант вече няма да има пенсия за стаж и възраст под официалната линия на бедност, която е 504 лв.
Сега с лична пенсия от 467 лв. са 417 191 души. Още поне 100 хил. души вземат до 500 лв. Под линията на бедност обаче ще останат тези, които не са свързани с трудова дейност. Социалната за старост ще е 278,12 лв., а персоналната - 250,31 лв.
Таванът на пенсиите вероятно ще остане замразен на 3400 лв. Причината е, че през миналата година той беше вдигнат два пъти - от 1 юли стана 2000 лв., а от 1 октомври - 3400 лв. В момента максимална пенсия получават 1002-ма души.
Ако не се стигне до нов кабинет до 3 май и бюджетът се внесе, депутатите могат да направят свои предложения. През последните години политическото наддаване за сърцата на пенсионерите между партиите не спира, пише "24 часа".
Още в първия ден на 49-ото Народно събрание лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че ще настояват пенсиите да се преизчислят с актуален осигурителен доход и да се увеличат вдовишките добавки. В програмата на "Продължаваме промяната - Демократична България" също е заложено увеличение на вдовишките добавки от 26,5 на 30%.
Пенсиите обаче ще се вдигнат от 1 юли по швейцарското правило, дори да няма нов бюджет. Това е гарантирано в Кодекса за социално осигуряване. Увеличението бе заложено и в удължения бюджет, който ще действа до средата на годината. Така обаче няма да се вдигнат минималната и максималната пенсия, защото техният размер се определя не по правила, а по предложение на правителството.
Снимка: БГНЕС
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година